EXPO XXI Warsaw
15 & 16 May 2024

A@W Newsletter

Projektowanie szpitali przyszłości

9 March 2021

Duński Architekt Wilhelm Berner-Nielsen, twierdzi, że w przyszłości projektowanie szpitali będzie wymagało od nas dużo większej elastyczności i ludzkiego podejścia. Pandemia dostarczyła nam cennych lekcji na temat tego, dlaczego podejście do projektowania odgrywa kluczową rolę w walce z rozprzestrzenianiem się zakażeń.

 

Przezroczyste struktury optycznie powiększają przestrzeń. Zapewniają większą widoczność i zmieniają atmosferę w samej przestrzeni, która nie przypomina już typowej szpitalnej sali. Plac zabaw w nowym szpitalu dziecięcym BørneRiget w Kopenhadze.  © Arkitema/3XN

 

 

"Inżynierowie, architekci i urbaniści muszą ze sobą współpracować, aby stworzyć przyjazne i bezpieczne miejsca, jakimi powinny być szpitale. Musimy zdystansować się od instytucjonalnych i sztywnych projektów szpitali z przeszłości. W przyszłości coraz więcej uwagi należy poświęcać temu, jak użytkownicy szpitali postrzegają poczucie przestrzeni, jak ważne są dla nich:  światło, widok, wystrój wnętrza i użyte materiały. Przezroczyste struktury w budynku z pewnością stworzą lepsze poczucie przestrzeni i zwiększą bezpieczeństwo sanitarne. Inne ważne elementy to oświetlenie, które powinno być zgodne z rytmem dobowym, zoptymalizowana akustyka i aranżacja wnętrz powinny stanowić integralną część całego systemu komunikacji z pacjentem.

 

Każda grupa użytkowników przestrzeni ma inne potrzeby, dlatego ważne jest aby starać się odpowiedzieć wymaganiom jak największej liczby osób korzystających z przestrzeni szpitalnej. W przypadku pacjentów będziemy musieli uwzględnić w projekcie potrzebę komfortu i intymności, które zapewnią jednoosobowe pokoje z łazienkami, warto również brać pod uwagę przestrzenie dla krewnych pacjentów zakładając ich całodobowy pobyt, natomiast najmłodsi pacjenci będą potrzebowali  miejsc do zabawy. " mówi Wilhelm Berner-Nielse.

 

Duński architekt Wilhelm Berner-Nielsen z pracowni Arkitema wierzy w tworzenie elastycznych budynków szpitalnych, które są bardziej ludzkie, mniej instytucjonalne w swojej konstrukcji.  © Arkitema


 

Ponadto Wilhelm Berner-Nielsen twierdzi, że w nowoczesnych budynkach szpitalnych należy uwzględniać obecność naturalnych materiałów np. takich jak drewno, materiałów naturalnych,  które nie tylko są wytrzymałe, ale przede wszystkim zapewniają dostęp do natury, mającej terapeutyczny wymiar dla pacjentów.

 

Nowy szpital ratunkowy w Norwegii, ASH Hjelset (otwarcie w 2023/2024 roku), będzie otoczony z każdej strony zielenią, do tego pomyślano o  łatwym dostępie do ogrodów i szlaków turystycznych. © Arkitema


Pracownia Arkitema zaprojektowała wiele szpitali w Skandynawii,  jednym z nich jest nowy szpital ratunkowy ASH Hjelset w Norwegii (otwarcie w latach 2023/2024), w którym natura stanowi ważny czynnik wpływający na zdrowie i samopoczucie pacjentów. To tu powstanie dwupiętrowy budynek przeznaczony na sale dla pacjentów, w których każdy pokój będzie posiadał wyjście na ogród, dodatkowo pomyślano o nowoczesnym sensorycznym ogrodzie na dachu budynku, który pełni funkcję nie tylko rehabilitacyjną, ale przede wszystkim terapeutyczną.

"Otaczający szpital krajobraz z ogrodami, urządzeniami fitness, szlakami turystycznymi i ścieżkami staje się istotną częścią leczenia pacjentów ", twierdzi Berner-Nielsen.


 

Innowacyjne wykorzystanie jaskrawych kolorów, wzorów i dzieł sztuki w szpitalu psychiatrycznym w Skejby, Dania.  © Niels Nygaard


 

Szczególnie powinno to dotyczyć ośrodków leczenia psychiatrycznego. Idealnie byłoby, gdyby były one budowane w naturalnym środowisku, a jak najwięcej sal przeznaczonych dla pacjentów powinno posiadać dostęp do zielonych ogrodów.

"Takie rozwiązanie zastosowano w szpitalach psychiatrycznych w Skejby, Vejle i Esbjerg w Danii" - kontynuuje architekt z Arkitema.


Tak projektanci wyobrażają sobie salę pacjentów w Børneriget: Zniknął instytucjonalny design tradycyjnych szpitali, który został zastąpiony otwartą przestrzenią, dużą ilością naturalnego światła i zabawnym otoczeniem, wykorzystującym drewno w połączeniu z kolorem. © Arkitema/3XN


Jeden z najbardziej innowacyjnych i przełomowych projektów szpitali pracowni Arkitema powstał we współpracy z firmą 3XN, inżynierami i konsultantami NIRAS, architektem Kristine Jensens Tegnestue oraz projektantem wnętrz Rosan Bosch: BørneRiget to nowy, narodowy szpital dziecięcy w Kopenhadze. Szpital zostanie otwarty w 2024 roku, a jego hasłem przewodnim jest "zabawnie logiczny".

 

Czy to naprawdę jest szpital? Zwycięski projekt nowego duńskiego szpitala dziecięcego charakteryzuje się ciekawą formą zewnętrzną i  nowoczesnym podejściem do wnętrz szpitalnych.  © Arkitema/3XN

 

Berner-Nielsen twierdzi, że BørneRiget jest dobrym przykładem na to, jak kreatywny i innowacyjny projekt może zmienić sposób myślenia o budynkach szpitalnych. W języku duńskim BørneRiget oznacza "Królestwo Dzieci".

 

Nowe technologie i ich wpływ na projektowanie nowoczesnych szpitali przyszłości.


Wirtualna wycieczka po budynku szpitala może być w niedalekiej przyszłości bardzo łatwa, dzięki okularom VR, które pozwolą wejść w "wirtualną rzeczywistość szpitala".  To z pewnością pomoże wyeliminować złe wybory projektowe i stworzyć lepszy szpital dla wszystkich użytkowników.  © Wren Handman

 

Jak twierdzi Berner-Nielsen, sztuczna inteligencja (AI), wirtualna rzeczywistość (VR), technologia stosowana w grach komputerowych i BIM będą stosowane na szerszą skalę. To nowa technologia pomoże nam stworzyć lepsze rozwiązania zarówno na poziomie mikro, jak i makro: od rozmieszczenia okien i drzwi po HVAC i rozmieszczenie pomieszczeń. Modułowe podejście do aranżacji pomieszczeń zmniejszy potrzebę kosztownych i nieprzyjaznych dla środowiska zmian w przyszłości. Technologia cyfrowa nie tylko pomoże w procesie budowy i aranżacji obiektu, ale przede wszystkim doprowadzi do bardziej efektywnego zaangażowania użytkowników.

 

Obecna pandemia okazała się być bardzo ważną lekcją dla projektantów obiektów szpitalnych, szczególnie w zakresie kontroli zakażeń: pomieszczenia z podciśnieniem i lepsze systemy HVAC mogą zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów przenoszonych drogą powietrzną w całym budynku szpitala. Elastyczne modułowe rozwiązania w zakresie pomieszczeń, które można przekształcać i rozbudowywać mogą pomóc w zapewnieniu zdolności szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Ponadto, najprawdopodobniej w przyszłości izby przyjęć będą projektowane w zupełnie inny sposób, aby lepiej izolować pacjentów zakaźnych od grup pacjentów niezakażonych.


Rita Tvede Bartolomei

Projektowanie szpitali przyszłości
Back to overview

Sponsors

2024 Media

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

In cooporation with

 

 

2024 Lighting Partner