EXPO XXI Warszawa
15 & 16 maja 2024

A@W Newsletter

Koszary tętniące życiem

8 maja 2024

Zmiana przeznaczenia historycznych miejsc w miastach to aktualny trend w architekturze, a projekt w Gandawie stanowi doskonały przykład przekształcenia słynnych koszar Leopolda. 

Czytaj więcej

Żeby nie obejść się smakiem

8 maja 2024

Zaprojektowanie kulinarnego miejsca jest zawsze szczególnym wyzwaniem dla architektów i projektantów wnętrz.

Czytaj więcej

To co mamy - w mądrzejszej odsłonie

8 maja 2024

W obliczu nieuchronnych zmian klimatycznych, architektura stoi przed wyzwaniami, które wymagają stosowania innowacyjnych rozwiązań a także wzięcia odpowiedzialności za przyszłe funkcjonowanie budynków. 

Czytaj więcej

Wspólna droga maksymalizmu i tradycji

8 maja 2024

Poznaj dwie najnowsze kolekcje Ceramiki Paradyż, z których jedna pokazuje nam nowe oblicze maksymalizmu, a druga jest hołdem dla rzemieślniczej tradycji ceramiki.

Czytaj więcej

Zdrowie dzięki wodzie

8 maja 2024

Woda to nie tylko źródło życia, ale także inspiracja dla GROHE.

Czytaj więcej

Redefiniowanie wzorów poprzez powierzchnie

8 maja 2024

Grupa Formica z dumą prezentuje swoją najnowszą innowacyjną kolekcję: Formica® Patterns. 

Czytaj więcej

Nadszedł czas, aby pokazać się z profilu

10 kwietnia 2024

Powłoka ochronna i jednocześnie estetyczna wizytówka: nowy fenomen fasad w nadchodzących latach będzie polegać przede wszystkim na zrównoważonym rozwoju, ważnym wkładzie architektonicznym w przyszłe zmiany klimatyczne. Nasza nowa seria artykułów 2024 prezentuje potencjał fasad o wizjonerskim charakterze.

Czytaj więcej

Drzwi do sukcesu

10 kwietnia 2024

RK Exclusive Doors to symbol innowacji i niezrównanej jakości w produkcji ekskluzywnych drzwi wejściowych, których historia rozpoczęła się w 2010 roku.

Czytaj więcej

Wyjazd w góry w skali mikro

10 kwietnia 2024

Skandynawowie lubią być blisko natury, ale nowe domki i chatki są drogie i naruszają delikatną równowagę dzikich krajobrazów. Dlatego niektórzy decydują się na mikro-kabiny.

Czytaj więcej

Podróż z wnętrza ziemi do świata designu

10 kwietnia 2024

Nieskończone możliwości wzorów, kolorów i struktur? Czasem wystarczy spojrzeć w dół i wrócić do korzeni. Natura tworzy i inspiruje. Zapraszamy do świata Iberapol i zapoznania się z naszą historią - wyrytą w kamieniu.

Czytaj więcej

Architektura współbrzmienia

10 kwietnia 2024

W obliczu ciągłych przemian zachodzących we współczesnych miastach, przestrzenie publiczne oraz architektura miejska nabierają coraz większego znaczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o integrację różnych grup społecznych. 

Czytaj więcej

Polska architektura w świecie

7 lutego 2024

Architektura tworzona w Polsce po raz kolejny zdobywa uznanie jury najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej w Europie Fundacji Miesa van der Rohe.

Czytaj więcej

Architektura i projektowanie w dobie mediów cyfrowych

7 lutego 2024

Krajobraz handlu detalicznego uległ ogromnej zmianie i dywersyfikacji w wyniku sprzedaży internetowej. 

Czytaj więcej

Punkt widzenia wielkich mistrzów

7 lutego 2024

Kwestie związane ze środowiskiem i zrównoważonym rozwojem nieuchronnie angażują świat architektury i designu. 

Czytaj więcej

Carmageddon

19 grudnia 2023

Od Francji po Holandię, od Japonii po Meksyk, wiele ośrodków miejskich angażuje się w promowanie bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla rowerów transportu, ku uciesze mieszkańców, administratorów i środowiska.

Czytaj więcej

Lekka, siedmiopiętrowa hybryda

19 grudnia 2023

Obszar miejski "Schöneberger Linse" w Berlinie oferuje interesującą mieszankę życia, pracy, kultury i handlu. 

Czytaj więcej

Wśród wieżowców i betonowych ulic metropolii

19 grudnia 2023

Wśród wieżowców i betonowych ulic metropolii, gdzie tłumy ludzi przemieszczają się w ciągłym pośpiechu, paradoksalnie rośnie uczucie samotności.

Czytaj więcej

Jak zachodni Londyn znalazł ideę dla adaptacji budowlanych

22 listopada 2023

Różne części Londynu w przeżywają renesans dzięki innowacyjnemu planowaniu i koordynacji działań deweloperów, architektów i projektantów.

Czytaj więcej

Redefiniowanie emisyjności architektury

22 listopada 2023

Living Places to pilotażowy koncept zaprezentowany w Kopenhadze. Składa się z 7 elementów – 5 pawilonów i 2 domów stworzony jako propozycja zdrowej architektury.

Czytaj więcej

Punkt widzenia mistrza - Mario Botta

22 listopada 2023

Kwestie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju nieuchronnie angażują świat architektury. Procesy, technologie, a przede wszystkim nowe sposoby podejścia do projektowania stawiają dziś wiele pytań w stale zmieniającym się kontekście.

Czytaj więcej

Kim powien być architekt? Wywiad z Konior Studio

4 października 2023

Założone w 1995 roku przez Tomasza Koniora - Konior Studio, dziś prowadzone wspólnie z Dominikiem Korosiem, stało się jednym z ważniejszych studiów architektonicznych w kraju. 

 

Czytaj więcej

Elastyczna przestrzeń do pracy

4 października 2023

W niemiecko-szwajcarskim mieście Grenzach-Wyhlen niedaleko Bazylei, biuro architektoniczne Christ & Gantenbein zaprojektowało nowy budynek biurowy dla firmy farmaceutycznej Roche, którego koncepcja pozwala na maksymalną elastyczność we wnętrzu.

Czytaj więcej

Drewniany klimat dla najmłodszych

4 października 2023

Teren fabryki producenta Trumpf w Ditzingen w Szwabii do późnych lat 90. charakteryzował się typowymi budynkami przemysłowymi. Od przełomu tysiąclecia to głównie berlińskie biuro Barkow-Leibinger wprowadzało tu imponujące akcenty architektoniczne. Jednym z najświeższych projektów jest ośrodek opieki dziennej dla dzieci, który składa się z konstrukcji z litego drewna bez kleju i metali, co oznacza, że można go zdemontować bez pozostawiania śladów. Oddziały przedszkolne przynależne do firm to coraz częstsza praktyka.

Czytaj więcej

Profesjonalna automatyka za jednym dotknięciem

4 października 2023

Jeśli można coś powiedzieć o współczesnych świecie to na pewno to, że został on zdominowany z jednej strony przez elektryczność, z drugiej przez Internet. Wpływ nowoczesnych technologii, ewolucja stylu życia oraz nasze nieustanne dążenie do komfortu sprawiają, że coraz częściej sięgamy po produkty wysokiej jakości, które uczynią nasze codzienne życie prostszym i przyjemniejszym. 

Czytaj więcej

Dla poszukujących ukrytych przestrzeni

21 czerwca 2023

Współczesne budownictwo i zmieniający się klimat sprawiają, że coraz częściej sięgamy po rozwiązania, które będą dla nas gwarancją uzyskania jak najwyższej jakości, przy możliwe jednoczesnym uzyskaniu współczynników optymalizacji związanych z ograniczeniem wykorzystanej przestrzeni, optymalizacją zużycia energii, czy wreszcie utrzymania całej inwestycji. 

Czytaj więcej

Architekci są wszechstronni

21 czerwca 2023

Architekci są wszechstronni: kreatywność, szeroka wiedza techniczna i zdolność do wielozadaniowości są nieodłączną częścią ich profesjonalnego zestawu narzędzi. Co ich inspiruje? Co ich napędza? I jak realizują swoje wizje? 

Czytaj więcej

Co Włochy robią w Chinach?

21 czerwca 2023

Powszechnie wiadomo, że Azjaci są pasjonatami kultury europejskiej. Często mają tylko niewielkie okno czasowe, aby się nią cieszyć. Właśnie dlatego Chiny otrzymują teraz swój własny kawałek Włoch.

Czytaj więcej

Architektura adaptacyjna

21 czerwca 2023

Temat odpadów jest obecny w każdej dziedzinie i na długo tam pozostanie. Ponowne wykorzystanie materiałów przybiera różne formy, takie jak tworzenie butów z dryfujących sieci rybackich lub skórka pomarańczowa, która jest przekształcana w pokrowce na telefony komórkowe. Głównym motywem jest dążenie do zrównoważonego rozwoju, ale wykorzystanie materiałów odpadowych może mieć również wiele innych, czasem nieoczywistych zalet.

Czytaj więcej

Projekt tworzony w symbiozie z przyrodą

29 marca 2023

Magdalenka to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, znajdujące się pod Warszawą. W obecnej postaci Magdalenka powstała na początku lat 30. XX wieku i stała się wzorcowym przykładem planowania przestrzeni z poszanowaniem natury. 

Czytaj więcej

Różnorodność jest cudowna

29 marca 2023

Pogodne obłe kształty, które niosą główne przesłanie: to piękne, że wszyscy jesteśmy różni.

Czytaj więcej

Jak przenieść inspirację na język architektoniczny?

29 marca 2023

Każda praca twórcza wymaga od nas poszukiwań… inspiracji. Gdzie ich szukać? Jak je rozpoznawać? One są wszędzie, niezależnie od miejsca, pory dnia, okoliczności. Wystarczy otworzyć swój umysł i oczy. Mówi się, że ogranicza nas tylko wyobraźnia. 

Czytaj więcej

Architektura wielkich wartości

29 marca 2023

Współczesna architektura stoi dzisiaj przed wieloma wyzwaniami związanymi z przeprojektowaniem się na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. 

Czytaj więcej

Nadprzyrodzone moce natury w nowej kolekcji Naturals firmy COREtec®

31 stycznia 2023

W naturze ukryta jest niezwykła terapeutyczna moc, która użyta we wnętrzach tworzy przestrzenie wypełnione szlachetnością, pięknem i spokojem. 

Czytaj więcej

Wielowymiarowy świat tkanin tworzony z myślą o rozwoju i Planecie

31 stycznia 2023

Każdy architekt wnętrz doskonale wie, że o wyjątkowości i charakterze projektu decyduje nie tylko kolor ścian, styl mebli czy rodzaj wybranych sprzętów. 

Czytaj więcej

Psychologiczne korzyści dobrego projektu

15 grudnia 2022

Architekt Tye Farrow jest wiodącym ekspertem w dziedzinie łączenia neuronauki z otoczeniem architektonicznym. Jego projekt w szkole Montessori w Toronto pokazuje, jak przekonująco nasze otoczenie może nas pozytywnie kształtować, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Czytaj więcej

Złota energia

15 grudnia 2022

Renowacja, przebudowa, myślenie przyszłościowe. Zbyt często w dzisiejszych czasach istniejące budynki są wyburzane w celu postawienia nowego na tym samym miejscu. 

Czytaj więcej

Ponad czasem, dla nowej współczesności

15 grudnia 2022

Ponad czasem, dla nowej współczesności  – Neve Creative.
Poznaj kolekcję stworzoną przez Maję Ganszyniec dla firmy Paradyż, która wymyka się szablonowym zastosowaniom, zaskakuje formą i odpowiada na współczesne potrzeby najbardziej wymagających klientów. 

Czytaj więcej

Podsumowanie roku 2022

15 grudnia 2022

Mamy grudzień. W kalendarzu zostało kilka niewyrwanych kartek, w głowie, pewnie kilka nie zrealizowanych postanowień – umówmy się, niektóre zawsze tylko po to są, żeby po prostu pojawiały się w styczniu i znikały z pamięci z początkiem lutego.

Czytaj więcej

Charyzma Manchesteru

30 listopada 2022

Jedno z największych miast Wielkiej Brytanii, Manchester, gdzie architektura i design rozwijały się szybko w XIX i XX wieku. Teraz drapacze chmur sąsiadują z tradycyjnymi budynkami z czerwonej cegły. Co będzie dalej, jeśli chodzi o innowacje architektoniczne w tym dumnym, kupieckim mieście?

Czytaj więcej

Energia w zrównoważonym budownictwie

30 listopada 2022

Ceny energii elektrycznej powodują, że inwestorzy coraz częściej szukają rozwiązań, które pozwolą im zoptymalizować zużycie energii. Jednym z nich z pewnością są rozwiązania stosowane w budownictwie zrównoważonym. 

Czytaj więcej

Szklane wieże

30 listopada 2022

Architekci coraz częściej zwracają się ku zrównoważonemu budownictwu. Wybierają rozwiązania, które nie tylko pozwolą im wpłynąć na atrakcyjność budynku pod względem pełnionych funkcji, ale przede wszystkim pozwolą osiągnąć efektywność energetyczną budynków, która przełoży się na konkretne oceny certyfikacji. 

Czytaj więcej

Instalacje, które czynią architekturę piękną

30 listopada 2022

Początek rewolucji ma swoją datę: 31 stycznia 1977 roku, dzień inauguracji Narodowego Centrum Sztuki i Kultury im. Georgesa Pompidou w Paryżu. Po raz pierwszy instalacje są bohaterami architektury: plątanina rur, kanałów, zaworów i armatury obejmuje objętość budynku, zaprojektowanego przez Renzo Piano, Richarda Rogersa i Gianfranco Franchiniego.

Czytaj więcej

Nadchodzi czas renderingu GPU w Polsce

30 listopada 2022

Technologia Lumion 2023 to nowa jakość pracy każdej pracowni architektonicznej.
Architekci, którzy do tej pory nie byli przekonani do technologii GPU, z nadejściem Lumion 2023 na pewno zmienią zdanie. 

Czytaj więcej

Projektowanie cyrkularne

30 listopada 2022

Od kilku lat wiele biur projektowych zmienia swoje podejście do projektowania z linearnego na cyrkularny, wywodzącego się z ekonomii cyrkularnej, czyli nowym, obowiązującym paradygmacie gospodarczym. 

Czytaj więcej

Nowa klasyka

15 września 2022

Miłość, pasja i poezja – to credo jednego z największych projektantów, którego nazwisko jest znane każdemu kto choć trochę interesuje się światem designu.

Czytaj więcej

Podróż do śródziemnomorskich krajów

15 września 2022

Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń w przestrzeni domowej. O ile kuchnia stanowi serce domu, o tyle łazienka z pewnością może być jego duszą.

Czytaj więcej

Wszystko oświecone z Systemem Cameleon

15 września 2022

Jednym z najważniejszych i niezbędnych do funkcjonowania w przestrzeniach elementem jest światło. Na co dzień często nie zdajemy sobie sprawy jak istotną rolę odgrywa w naszym życiu oświetlenie. Dopiero jego brak lub złe funkcjonowanie sprawia, że zaczynamy czuć dyskomfort.

Czytaj więcej

Zmiany u jubilera

15 września 2022

Bez snobizmu All Blues i Jack Dalla Santa odsłaniają samą istotę handlu biżuterią.

Czytaj więcej

Różowa przemowa

15 września 2022

Pięć lat temu róż wydawał się mile widzianą, ale przemijającą modą. Teraz różowe odcienie są wszędzie, nawet na zewnętrznych ścianach budynków. W jaki sposób tak spokojny odcień zyskał tak wielką siłę?

Czytaj więcej

Kobieta u steru

15 września 2022

Świat architektury jeszcze 100 lat temu był całkowicie zdominowany przez mężczyzn. W Polsce dopiero w 1915 roku kobiety zaczęły studiować architekturę, ale i to nie oznaczało jeszcze, że są w stanie odnaleźć się w tym zawodzie, a już tym bardziej osiągać sukcesy i wprowadzać zmiany, których celem jest tworzenie współczesnej architektury. Choć nie obyło się po drodze bez rozczarowań, łez i poświęceń obecnie ponad połowa studentów architektury to kobiety.

Czytaj więcej

Kreśląc przyszłość

9 czerwca 2022

Odpowiedzialność, rozwój, dialog i synergia – to najważniejsze wartości, które przyświecają działalności jednemu z wiodących biur architektonicznych w Polsce – APA Wojciechowski Architekci.

Czytaj więcej

Opowieść płytką pisana

9 czerwca 2022

Płytka może być najstarszym materiałem budowlanym znanym ludzkości, ale nie pozostaje poza sferą innowacji. Od super wielkich płyt po porcelanę, na której można gotować. Kamionka jest równie uniwersalna, co piękna. Oto co jest nowe i trendy.

Czytaj więcej

Kobieta u steru

9 czerwca 2022

Els Claessens i Tania Vandenbussche (ECTV architects) opowiedzą o prowadzeniu pracowni z perspektywy kobiety-architektki.

Czytaj więcej

Armatura ze stali nierdzewnej - nowe rozdanie w łazienkach

9 czerwca 2022

Stal nierdzewna jest stosunkowo nowym materiałem. W architekturze stosowana jest zaledwie od stu lat. Pomimo tego powstało z niej wiele budynków, będących dzisiaj ikonami architektury: od Atomium w Brukseli po Wielki Łuk w Saint Louis.

Czytaj więcej

Magiczna moc mchu reniferowego

9 czerwca 2022

W każdym dobrym projekcie wnętrza, zarówno domu czy biura szuka się sposobu i metody na wprowadzenie zieleni, która ma niezwykły wpływ na nasze samopoczucie, ale też na odbiór danego miejsca. Miejsce wypełnione roślinnością sprawia, że czujemy się w nim lepiej, spokojniej, a do tego oczyszczają nasze powietrze. Obecnie dużą popularnością cieszy się stosowanie mchu reniferowego na ścianach jako elementu dekoracyjnego, który posiada wyjątkowe właściwości. Te doskonałej jakości, uprawiane w sposób zrównoważony znajdziemy w ofercie firmy Ideatec.

Czytaj więcej

ML System - Aktywne energetycznie materiały budowlane

10 maja 2022

Jednym z największych wyzwań współczesnego świata jest świadoma reakcja na obserwowane zmiany klimatyczne. Jak wiemy branża budowlana, a dokładniej same budynki są obecnie głównym światowym konsumentem energii i trend ten będzie się utrzymywał w przyszłości, głównie ze względu na wzrost gospodarczy i wzrost populacji. 

Czytaj więcej

DALLMER – liczy się wszystko co było, jest i co będzie.

10 maja 2022

Piękne historie wielopokoleniowych firm nie piszą się same, są połączeniem wielu bardzo ważnych idei, które przez cały czas przyświecają tworzonej historii i czynią ją wyjątkową. Do takich cech należą: ciężka praca, widzenie w zmianach zachodzących w świecie szansy na nowe możliwości, ale przede wszystkim otwartość i ciągły dialog z pojawiającymi się potrzebami naszych klientów, użytkowników, ludzi, dla których tworzy się produkty.

Czytaj więcej

Szkoła dobra

10 maja 2022

David R. Hawkins pisał o architekturze w znanej publikacji „Siła czy moc” jako o najbardziej namacalnej formie sztuki, która ma wpływ na każdą sferę naszego życia. Robimy zakupy, pracujemy i dostarczamy sobie rozrywki wewnątrz budynków. To właśnie architektura jest tłem dla większości aktywności i zasługuje na największą uwagę. 

Czytaj więcej

Plagiat czy projekt autorski? - w niemieckim ujęciu

10 maja 2022

Każdy, kto pracuje twórczo, działa na podstawie wyuczonego słownika projektowego. Dla architektów, na przykład, historia architektury jest idealną podstawą, na której może bazować projekt. Projektując nowe budynki, często dysponują modelami, których kształt i forma, świadomie lub nieświadomie, przenikają do nowego dzieła. Można oczywiście kontrolować, w jakim stopniu model wpływa na nowe pomysły: świadomie wykorzystując odniesienia historyczne i dawać im wyraz.

Czytaj więcej

Chwała londyńskiemu Greenwich

10 maja 2022

W Greenwich w południowym Londynie znajdziemy nowy ośrodek dla kreatywnych dusz, gdzie będą mogli pracować i działać razem w szeregu budynków zaprojektowanych przez nowatorskich i awangardowych architektów. 

Czytaj więcej

Rewitalizacja Cukrowni Żnin

16 marca 2022

Zawsze można inaczej. Nie ma wątpliwości, że architektura w tych szczególnych czasach powinna wziąć odpowiedzialność i poszukiwać rozwiązań, które zniwelują degradację środowiska naturalnego. Oznacza to zarówno wybieranie odpowiednich materiałów konstrukcyjnych, wypełniających i wykończeniowych, jak i stosowanie energooszczędnych technik i technologii w zakresie materiałów, ukształtowania budynku i metod realizacji. Jest jeszcze jedna droga, której wybór może okazać się jedną z najlepszych jaką budownictwo może przynieść naszej Planecie i choć brzmi abstrakcyjnie, i zaprzecza idei budownictwa, to jednak daje szasnę na otwarcie nowego rozdziału – zaprzestanie budowania.

Czytaj więcej

Modernizacja Straw Bale House projektu Sarah Wigglesworth

16 marca 2022

Znana ze swojego ekologicznego podejścia do projektowania architektka Sarah Wigglesworth zmodernizowała swój zbudowany z bali słomianych dom w północnym Londynie. Wprowadziła przy tym zmiany, które pozwoliły zmniejszyć emisję CO2 o 62% i zapewnią mieszkańcom ułatwienia na późniejsze lata życia. 

Czytaj więcej

ArchitektKA

16 marca 2022

W ostatnim czasie kobiety architektki złapały wiatr w żagle. Mimo że wciąż zbyt rzadko obejmują stanowiska kierownicze, nie można przejść obojętnie obok prognozy, że do 2022 r. ponad połowę studentów architektury będą stanowiły kobiety, które wkrótce będą decydować o wyglądzie i funkcjonowaniu otaczającej nas przestrzeni, budynków, a nawet całych miast.

Czytaj więcej

Dom z powietrza i światła

30 listopada 2021

Natascha Drabbe: „Nasz cały dom jest wnętrzem, nie ma strony zewnętrznej”

Czytaj więcej

Nadchodzi nowe

30 listopada 2021

Ponieważ zasoby nieodnawialne Ziemi nieustannie się zmniejszają, w przyszłości będziemy musieli ponownie wykorzystywać większość materiałów budowlanych. Ale jak sprawić, żeby wszystkie elementy na nowo do siebie pasowały?

Czytaj więcej

Materiały przyszłości

30 listopada 2021

Pandemia i zmiany klimatyczne przyspieszyły w znacznym stopniu nie tylko myślenie o nowych technologiach w zakresie bezpieczeństwa, oszczędności czasu i jakości, ale przede wszystkim w kontekście zmiany w podejściu do wartości jakimi chcemy się kierować, zarówno przy dokonywaniu wyborów dotyczących naszego codziennego życia, jak i planowania długoterminowych inwestycji i poszukiwania nowych rozwiązań. 

Czytaj więcej

Sklep po pandemii - nowy scenariusz handlu

14 września 2021

Jak teraz będzie wyglądał handel detaliczny?

 

W ciągu ostatnich lat mówi się o śmierci handlu detalicznego. Skandynawia jest tutaj przykładem zjawiska, które wykazuje znaczne fluktuacje w dotychczasowym trendzie. W samej Szwecji w ciągu pięciu lat zamknięto 350 z 1475 funkcjonujących sklepów odzieżowych. To likwidacja prawie 25% wszystkich sklepów w tej branży w ciągu pięciu lat. Praktyczny scenariusz zakłada, że domy towarowe i centra handlowe mają stać się centrami dystrybucji dla takich graczy jak Amazon itp. Czy handel detaliczny naprawdę umiera?

Czytaj więcej

Dom na wzgórzu - architekt i jego dom

14 września 2021

Pobudowany na wysokości 1180 m n.p.m. dom architekta, Jana Karpiela- Bułecki, współwłaściciela pracowni architektonicznej „Karpiel Steindel Architektura” to dowód na to, że można zatrzymać tradycję i  jednocześnie podążać za nowoczesnością. Swoją formą dom nawiązuje do archetypu architektury wsi podhalańskiej. 

Czytaj więcej

Prefabrykacja 2.0 – nowy rozdział

14 września 2021

Problemy współczesnego świata coraz częściej prowokują nas do świadomego, dobrze przemyślanego poszukiwania rozwiązań technologicznych mających znaczący wpływ na kwestie związane ze zmianami klimatycznymi, podejściem do środowiska oraz rozwojem ośrodków miejskich. Takie podejście sprawia, że współczesne budownictwo coraz częściej sięga do technologii prefabrykacji, której koncepcja sięga czasów rzymskich. 

Czytaj więcej

W poszukiwaniu przestrzeni

6 lipca 2021

Okna, przez które można podziwiać przyrodę, korzenne zapachy i świeża bryza lub po prostu spacer boso po własnym ogrodzie: jest wiele powodów, aby przenieść się na wieś. Ale obecnie jest jeden szczególny: wielkie metropolie z ich zagęszczeniem powoli tracą swój urok.

 

Przekład tekstu: Barbara Jahn

 

Czytaj więcej

Oszczędzanie wody zaczyna się w głowie

6 lipca 2021

Za pięć dwunasta? Nie. Raczej wybiła dwunasta. Podczas używania wody dyscyplina jest więcej niż pożądana, i to już od momentu, gdy tylko zamierzasz odkręcić kran. W branży sanitarnej istnieje już wiele dobrych pomysłów na oszczędzanie zasobów. Ale można jeszcze więcej. O wiele więcej.

 

Przekład tekstu: Barbara Jahn

Czytaj więcej

70 m²: szansa czy zagrożenie?

6 lipca 2021

Polski Ład zaproponowany przez rząd zawiera kilka programów związanych z budową domów. Rząd przedstawił swoje pomysły, z których jasno wynika, że daje on możliwość stawiania budynków do 70 mkw. w uproszczonej procedurze.

 

Autor: Anna Domin

Czytaj więcej

Odpowiedzialność ekologiczna i swoboda twórcza

11 maja 2021

Kolekcja farb proszkowych SuprAnodic firmy Axalta Coating Systems inspiruje do nowych rozwiązań w architekturze i designie. Gwarantuje metaliczny wygląd w modnych kolorach o bardzo wysokiej trwałości z gwarancją jakości Alesta® SD SuperDurable.

Czytaj więcej

Ekologiczna architektura = zrównoważony produkt

11 maja 2021

Jednym z najważniejszych atrybutów zrównoważonego produktu budowlanego jest to, jak długo wytrzyma, zanim będzie trzeba go wymienić. Jeśli produkt wymaga wymiany co 10 lat, ogólny wpływ produktu na środowisko i koszt dla jego właściciela jest znacznie większy niż produktu, który wymaga wymiany co 30 a nawet 50 lat.  

Czytaj więcej

Historia od koncepcji po wdrożenie

11 maja 2021

Za każdym produktem stoi proces. Zespół przechodzi przez wiele etapów: od koncepcji, przez testy, aż po wdrożenie na produkcję. Jak to wygląda w przypadku nowoczesnego oświetlenia? Poznaj historię AQForm – polskiego producenta oświetlenia.

Czytaj więcej

Jak rozdzielić pracę zdalną i życie rodzinne

11 maja 2021

Wygląda na to, że zdalna praca z domu jeszcze przez dłuższy czas będzie stałym elementem naszego życia. Zastanówmy się więc nad tym, jak rozdzielić nasze życie biurowe z życiem domowym dzięki wykorzystaniu ciekawych rozwiązań w zakresie przechowywania, technologii, wykorzystania roślin i wzornictwa, abyśmy mogli odzyskać dla siebie wieczory, weekendy i inne wolne chwile oddzielone od życia zawodowego.

 

Przekład tekstu: Helen Parton 

Czytaj więcej

Jesteś piękny, w środku i na zewnątrz

11 maja 2021

Doskonale wiadomo, kiedy dokładnie rozpoczęła się rewolucja „inside-out”: 31 stycznia 1977 roku. Tego dnia w Paryżu otwarto bowiem Narodowe Centrum Sztuki i Kultury im. Georges'a Pompidou. Wówczas to po raz pierwszy instalacje techniczne, takie jak rury, kanały, zawory i łączenia, oplotły bryłę budynku od zewnątrz i stały się bohaterem architektury.

 

Przekład tekstu: Catherine Osborne, w oparciu o artykuł Nory Santonastaso z design | outfit

Czytaj więcej

Nie zabierajcie nam ogrodów – Epidemia „betonozy” w Polskich miastach.

11 maja 2021

“Nie było nas był las, nie będzie nas będzie las” tylko czy na pewno? Patrząc na to, jak w szybkim tempie zalewamy nasze miasta betonem, wydaje się, że to przysłowie staje się marzeniem sennym, historią, która może się już nie powtórzyć.

 

Autor: Anna Domin

Czytaj więcej

Jesteśmy architektami światła

13 kwietnia 2021

Nowoczesne rozwiązania w klasycznej formie


Światło pomaga w użytkowaniu budynku, ale także eksponuje jego architektoniczne piękno, a nierzadko staje się integralną częścią architektury. Dopasowanie oświetlenia do konkretnego obiektu jest zadaniem złożonym, wymagającym przemyślenia wielu aspektów - począwszy od funkcji, przez wizję architektoniczną, po efektywność energetyczną i założenia budżetowe.

Czytaj więcej

Projektowanie biofilne wreszcie nabiera na znaczeniu

13 kwietnia 2021

McDonald’s być może nie jest miejscem, w którym można by się spodziewać znaczących inwestycji w holistyczne połączenie świata architektury i przyrody. Jednak na początku tego roku ta kultowa sieć fast-foodów otworzyła w parku rozrywki „Walt Disney World” w Orlando na Florydzie restaurację o zerowej emisji dwutlenku węgla, której projekt jest zakorzeniony w biofilii, dynamicznie rozwijającym się obecnie trendzie architektonicznym.

Czytaj więcej

Architektura nowych wartości

13 kwietnia 2021

„Po pierwsze nie szkodzić”- tak za słowami Beatrice Galilee, można w jednym zdaniu określić rolę współczesnej architektury wobec nowego, post-pandemicznego, a właściwie jeszcze całkiem pandemicznego świata.

Czytaj więcej

Kiedy małe oznacza małe

13 kwietnia 2021

Powiedzenie „nawet w najmniejszej chacie znajdzie się miejsce” nabierze w nadchodzących latach i dziesięcioleciach nowego znaczenia. Wiąże się to bowiem z nową mieszkaniową rzeczywistością. Nadszedł czas, aby już teraz pomyśleć o mieszkalnictwie w kontekście przestrzeni, najlepiej pod kątem „downsizingu”, który w zasadzie może stać się jego kolejną aktualizacją naszych czasów.

Czytaj więcej

Marmoleum – ekologiczne rozwiązanie podłogowe

13 kwietnia 2021

W ostatnich latach na skutek zmian klimatycznych zachodzi wiele niepokojących zjawisk, takich jak globalne ocieplenie, susze, powodzie czy huragany. Wybierając świadomie neutralne dla środowiska materiały budowlane, wykończeniowe i do wnętrz, możemy powstrzymać globalne zmiany klimatu. Jednym z takich produktów jest naturalna podłoga Marmoleum firmy Forbo.

Czytaj więcej

Poprawa stanowiska pracy

13 kwietnia 2021

Praca zdalna i hybrydowa to obecnie gorące tematy. Oba wymagają cyfrowych urządzeń dla użytkownika końcowego, bez których elastyczne czynności biurowe byłyby niemożliwe. Dzięki nowym gniazdom JUNG ze złączem USB można je teraz szybko naładować.

Czytaj więcej

Polskie nominacje do EU Mies Award 2022

9 marca 2021

Dwadzieścia projektów z Polski ma szansę powalczyć o nagrodę European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe, potocznie zwaną w Polsce Oskarami Architektonicznymi. To przełomowy moment w historii polskiej architektury, jeśli spojrzymy na ilość obiektów nominowanych. To również przełomowy moment w postrzeganiu architektury i jej wartościowaniu.

Czytaj więcej

Co porusza architektów i projektantów?

9 marca 2021

Zupełnie nowa koncepcja eventu i newslettera na polskim rynku.

Wyjątkowy i cieszący się niepodważalnym powodzeniem format targów ARCHITECT@WORK, który działa w 15 różnych krajach i 30 lokalizacjach, nieprzerwanie się rozwija.

Czytaj więcej

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024