LUG LIGHT FACTORY – Jesteśmy architektami światła
Nowoczesne rozwiązania w klasycznej formie
Światło pomaga w użytkowaniu budynku, ale także eksponuje jego architektoniczne piękno, a nierzadko staje się integralną częścią architektury. Dopasowanie oświetlenia do konkretnego obiektu jest zadaniem złożonym, wymagającym przemyślenia wielu aspektów - począwszy od funkcji, przez wizję architektoniczną, po efektywność energetyczną i założenia budżetowe.
Hotel Europejski w Warszawie
Umiejętne wykorzystanie oświetlenia jest współcześnie jednym z ważniejszych kryteriów poprawiających percepcję architektury - zwłaszcza w przypadku obiektów zabytkowych.
W takim mieście jak Warszawa, tętniącym życiem, gęsto zabudowanym, gdzie w okolicy znajdują się ważne dla państwa obiekty, kompleksowa rewitalizacja zabytkowego obiektu, jest niezwykle złożonym i ambitnym wyzwaniem zarówno architektonicznym jak i inżynieryjnym.
Masterplan iluminacji: Warszawa światłem malowana, który powstał w 2012 roku na zamówienie Miasta Stołecznego Warszawy, jest długookresowym planem uporządkowania oświetlenia i nadania wyjątkowego klimatu świetlnego. Zatwierdzony przez Stołecznego Konserwatora Zabytków projekt nowej iluminacji Hotelu Europejskiego od samego początku prac nad modelem był sporym wyzwaniem dla ekspertów LUG Light Factory.
Hotel Europejski w Warszawie
Na potrzeby koordynacji wewnętrznej został stworzony model hotelu w technologii BIM. Geometria budynku została odtworzona z podkładów 2D i uzupełniona bogatą inwentaryzacją fotograficzną detali i istotnych fragmentów fasady obiektu. Technologia BIM pozwoliła utrzymać „rękę na pulsie” i przygotować pełny pakiet analityczno-wizualizacyjny, dostarczając zarówno foto realistycznych renderingów, symulacji natężeń iluminowanej fasady, jak i zestawień ilościowych pod kątem analizy optymalizacji proponowanego rozwiązania oświetleniowego.
Hotel Europejski w Warszawie
W tym przypadku współpraca sięgała rozwiązań bardzo szczegółowych, odzwierciedlających autorskie pomysły architekta oraz życzenia inwestora. W ten oto sposób powstało połączenie starego z nowym. Wykorzystaliśmy nasze 30 letnie doświadczenie i uszanowaliśmy to co jest wartością w rozwiązaniach tradycyjnych, historycznych i dopasowaliśmy się do miejsca, idąc zgodnie z duchem czasu.
Tekst: Michał Grocki, arch. Paweł Marczak, Andrzej Szumilas
Architekt: 1855-1877 Henryk Marconi
Architekci: SUD Architects, WWAA Architects, APA Architects
© Wszystkie zdjęcia: Jakub Ceran
https://www.lug.com.pl/