EXPO XXI Warszawa
15 & 16 maja 2024

A@W Newsletter

Jak rozdzielić pracę zdalną i życie rodzinne

11 maja 2021

 

Wygląda na to, że zdalna praca z domu jeszcze przez dłuższy czas będzie stałym elementem naszego życia. Zastanówmy się więc nad tym, jak rozdzielić nasze życie biurowe z życiem domowym dzięki wykorzystaniu ciekawych rozwiązań w zakresie przechowywania, technologii, wykorzystania roślin i wzornictwa, abyśmy mogli odzyskać dla siebie wieczory, weekendy i inne wolne chwile oddzielone od życia zawodowego.

 

Przekład tekstu: Helen Parton 

 


© Ben Tynegate

 

Powszechne przestawienie się na zdalną pracę z domu w czasie pandemii Covid-19 przyniosło nam wiele korzyści, takich jak oszczędność na kosztach dojazdów do pracy, czy smaczniejsze domowe lunche i obiady. Wyniki ankiety, które niedawno ukazały się w gazecie London’s Evening Standard wykazały, że prawie jedna trzecia ankietowanych nie chciała w ogóle wracać do biura.

 

Jednak praca z laptopem przy stole w kuchni, na kanapie w salonie, czy nawet w łóżku ma swoje minusy, do których z pewnością można zaliczyć trudność w odróżnieniu dnia pracy od życia prywatnego. Na szczęście projektanci i producenci tworzą rozwiązania, które pomogą rozwiązać te problemy.

 

Firma Aritco i agencja Springwise, która zajmuje się prognozowaniem trendów, wśród najbardziej przydatnych do zdalnej pracy propozycji wymieniają  „zestaw do tworzenia z sypialni wirtualnej prezentacji tła wyglądającego jak biuro”. Z kolei wielodyscyplinarna pracownia projektowa Studio Ben Allen wymyśliła „Pokój w ogrodzie”. Koncepcja ta ma na celu zmniejszenie tłoku w miejskim mieszkaniu lub domu. Rozwiązanie to jest dostarczane w postaci płaskiego zestawu elementów, bez konieczności ich przycinania na miejscu, z nawierconymi otworami na śruby i wkręty mocujące. Po złożeniu powstaje stylowa ośmiokątna konstrukcja z sześciokątnym dachem, w którym znajduje się kwadratowy świetlik. Zamierzeniem projektantów było stworzenie wysokiej jakości, a przy tym niedrogiego rozwiązania o niskiej zawartości lotnych związków organicznych (VOC).

 


© Surman Weston

 

Brytyjska firma meblarska Bisley również ciężko pracowała nad projektem Belong idelanym do pracy zdalnej. Jest to gama mebli odpowiadających na potrzeby milionów ludzi w czasie lockdownu i nie tylko, która pomoże im w utrzymaniu równowagi pomiędzy godzinami pracy, a czasem wolnym. Projektanci z Bisley stworzyli linię MultiDesk, przekształcając dobrze znane rozwiązanie do przechowywania MultiDrawer w biurko, które wygląda jak domowe biuro. Z kolei biurko HideAway jest montowane do ściany i otwiera się tworząc praktyczne stanowisko robocze, a zarazem miejsce do przechowywania rzeczy niezbędnych do pracy. Gdy się z niego nie korzysta, wystarczy je złożyć z powrotem, aby „zamknąć” swój dzień pracy.

 


© Bisley


Wzrost popularności roślin doniczkowych w ciągu ostatniego roku świadczy o naszym pragnieniu zazielenienia naszych domów i wprowadzenia do nich elementów świata zewnętrznego, szczególnie w sytuacji, gdy pojawiły się ograniczenia w wychodzeniu do przestrzeni publicznej. Firma USM, producent z siedzibą w Szwajcarii, wykorzystała ten trend, prezentując swoją koncepcję „świat roślin”, która pomaga stworzyć naturalną barierę pomiędzy miejscem pracy a miejscem relaksu. Wykorzystując swoje znane już meble biurowe do przechowywania z gamy USM Haller, firma zaproponowała opcjonalne, dodatkowe zestawy obejmujące panele z wycięciami na doniczki, gotowe doniczki z terakoty lub bazaltu wraz z zestawem do podlewania. Kolekcja obejmuje nawet wózek na zioła, który zawsze da nam doskonałą wymówkę, aby zrobić sobie przerwę od komputera, jeśli naszym miejscem pracy jest kuchnia.

 


© USM


W ciągu ostatniego roku, gdy wszyscy musieliśmy zostawać w domu, sporym problemem podczas pracy był hałas dobiegający z lekcji on-line naszych pociech, czy też rozmowy wideo innych członków rodziny, a nawet odgłosy zwierząt domowych. I tu z pomocą przychodzi budka akustyczna Framery One dystrybuowana przez firmę Welltek. Rozwiązanie to posiada system izolacji akustycznej, który tłumi hałas i oferuje przy tym wszystkie udogodnienia nowoczesnego stanowiska pracy: siedzisko z regulacją wysokości, stół, który można ustawić w pionie i górne oświetlenie o regulowanym natężeniu. Po pracy wystarczy wyjść z budki i zostawić swoje życie zawodowe za sobą.

 

 

 © Framery One/Welltek


Wygląda na to, że zmiany zachodzące w świecie zostaną z nami jeszcze przez jakiś czas, a praca z domu na stałe wpisze się w rozwiązanie mające uchronić nas w czasach pandemii.


Na szczęście, coraz częściej firmy odpowiadają na nasze potrzeby i dostosowują swoje projekty, wprowadzają nowe innowacje, które dają nam możliwość wyznaczenia wyraźnej granicy między naszą pracą a życiem prywatnym.

 

Jak rozdzielić pracę zdalną i życie rodzinne
Powrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024