EXPO XXI Warszawa
15 & 16 maja 2024

A@W Newsletter

Historia od koncepcji po wdrożenie

11 maja 2021

Za każdym produktem stoi proces. Zespół przechodzi przez wiele etapów: od koncepcji, przez testy, aż po wdrożenie na produkcję. Jak to wygląda w przypadku nowoczesnego oświetlenia? Poznaj historię AQForm – polskiego producenta oświetlenia.

 

MODERN BALL – współpraca producenta i projektanta

 

W przypadku kolekcji MODERN BALL od samego początku wiedzieliśmy, co chcemy uzyskać. Na rynku potrzebne jest oświetlenie o funkcji ozdobnej, które łączy wysoką efektywność z komfortem wizualnym. To były nasze wytyczne projektowe. Do współpracy zaprosiliśmy duet ze studia DECHEM: Michaelę Tomiškovą i Jakuba Janďourka.

 

 

18 miesięcy od koncepcji do wdrożenia

 

Od pomysłu do wdrożenia upłynęło ponad 1,5 roku. To był czas prób i testów. MODERN BALL łączy dwie skrajności: ręcznie produkowane szkło oraz opracowywane maszynowo aluminium. Szkło wymaga tolerancji właśnie ze względu na proces produkcji, który nigdy nie jest idealnie taki sam. Z kolei aluminium potrzebuje niemalże chirurgicznej precyzji.

 

 

W czasie testowania napotkaliśmy m.in. na problem niedopasowania szkła do aluminium, niewystarczającą stabilność kloszy, straty na świetle, a nawet rozwiązania, które przy zgaszonej oprawie wyglądały dobrze, ale po zaświeceniu rzucały nieestetyczne cienie na klosz. Nie o to chodziło.

 

Po licznych testach opracowaliśmy wkrętki do szkła, które są estetycznie schowane i nie wpływają na świecenie. Pomimo początkowych trudności znaleźliśmy rozwiązanie, które spełnia wszystkie warunki: jest estetyczne, łatwe w obsłudze, bezpieczne i zabezpiecza klosz przed pęknięciem podczas montażu.

 

 

 

 

Finalny produkt: rodzina opraw MODERN BALL

 

Projekt MODERN BALL odpowiada na konkretną potrzebę – oświetlenia, które łączy funkcję ozdobną z maksymalnym komfortem wizualnym. W końcu przy ladzie recepcyjnej pracownicy spędzają długie godziny, oświetlenie stołu wpływa na to, jak odbieramy spożywane jedzenie, a forma opraw w lobby czy salonie kształtuje nasze wyobrażenie o tym miejscu.

 

 

 

 

© Wszystkie zdjęcia: AQForm
www.aqform.com

Historia od koncepcji po wdrożenie
Powrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024