EXPO XXI Warszawa
28 & 29 maja 2025

A@W Newsletter

Ekologiczna architektura = zrównoważony produkt

11 maja 2021

 

Jednym z najważniejszych atrybutów zrównoważonego produktu budowlanego jest to, jak długo wytrzyma, zanim będzie trzeba go wymienić. Jeśli produkt wymaga wymiany co 10 lat, ogólny wpływ produktu na środowisko i koszt dla jego właściciela jest znacznie większy niż produktu, który wymaga wymiany co 30 a nawet 50 lat.  


Na długo przed zastosowaniem stali jako stopu, w kuźniach wykonywano metalowe okna z kutego żelaza, a zabytkowe budynki w stylu art deco budowano z wykorzystaniem stolarki stalowej.

 

Na jakie walory tego materiału zwrócono szczególną uwagę? Przede wszystkim na niezwykłą trwałość, która odznacza się wysoką odpornością na zmiany temperatur oraz związane z tym rozciąganie czy ściskanie. Sprężystość i jednolita struktura są ważnymi, lecz niejedynymi zaletami stali jako materiału budowlanego. Dzięki połączeniu nowoczesnego szkła nawet okna z litej stali mogą wykazać zgodność z wymogami dotyczącymi oszczędzania energii określonymi w przepisach budowlanych.

 

 


Izolowane termicznie okna łukowe - forster unico XS


Firma Forster Profile Systems Ltd., założona w 1874 roku, opracowuje i produkuje wysokiej jakości profile ze stali i stali nierdzewnej do drzwi, okien i fasad.

 

Forster wie, jak wykorzystać zalety stali jako materiału dla przemysłu budowlanego i oferuje odpowiednio energooszczędne, wydajne i trwałe portfolio produktów do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Posiada rozwiązania dla budynków użyteczności publicznej, w których długofalowa funkcjonalność i bezpieczeństwo są najważniejsze, nowoczesnych budynków mieszkalnych i biurowych, które wymagają odpowiedniego doświetlenia i izolacji termicznej, a także zabytkowych budynków wymagających jak najwierniejszej renowacji z wąskim profilem.

 

 

Co najważniejsze stalowe arkusze i listwy, z których formowane są nasze profile okienne i drzwiowe, to stal wykorzystana z prawie 100% odzyskanego złomu stalowego. Nawet w profilach izolowanych termicznie przekładka termiczna jest wykonana ze stali nierdzewnej – nie z plastiku. Po wielu latach użytkowania, u schyłku życia produktu, stalowe okna czy drzwi można systematycznie demontować, a ramy, okucia i szkło poddać recyklingowi.

 

Zarówno recykling jaki i wytrzymałość to niewątpliwie ekologiczne cechy produktów stalowych Forster.

 

Przykładem połączenia nowoczesnej technologii i tradycyjnego wyglądu jest budynek Tumbelenstrasse Pfäffikon w Szwajcarii. Fabryka z początku XX wieku została poddana rewitalizacji i zaadaptowana na pomieszczenia mieszkalne, w których ze względów konserwatorskich należało zachować tradycyjną formę. Wyzwaniem było zachowanie pierwotnego wyglądu nowych okien przy jednoczesnym uwzględnieniu dzisiejszych wysokich wymagań dotyczących energooszczędności i funkcjonalności.

 

 

 


Budynek: Tumbelenstrasse Pfäffikon w Szwajcarii     
Architekt: Concept Architekten AG

 

Okna jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe balkonowe, zostały zabudowane w systemie Forster Unico XS, z zastosowaniem potrójnej szyby zespolonej, ze względu na wysokie wymagania dotyczące izolacji termicznej. Aby zachować oryginalny wygląd wklejono cienkie szprosy. Dodatkowo, elewacja wschodnia objęta została rygorystycznymi wymogami w zakresie ochrony przeciwpożarowej, gdzie zamontowano elementy okienne Forster Unico EI30.

 

Marcin Sowiński, Konsultant Techniczny Forster Profilsysteme GmbH

 

 

© Wszystkie zdjęcia: Forster Profilsysteme GmbH
www.forster-profile.ch


Ekologiczna architektura = zrównoważony produkt
Powrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024