EXPO XXI Warszawa
15 & 16 maja 2024

A@W Newsletter

Sklep po pandemii - nowy scenariusz handlu

14 września 2021

Jak teraz będzie wyglądał handel detaliczny?

 

W ciągu ostatnich lat mówi się o śmierci handlu detalicznego. Skandynawia jest tutaj przykładem zjawiska, które wykazuje znaczne fluktuacje w dotychczasowym trendzie. W samej Szwecji w ciągu pięciu lat zamknięto 350 z 1475 funkcjonujących sklepów odzieżowych. To likwidacja prawie 25% wszystkich sklepów w tej branży w ciągu pięciu lat. Praktyczny scenariusz zakłada, że domy towarowe i centra handlowe mają stać się centrami dystrybucji dla takich graczy jak Amazon itp. Czy handel detaliczny naprawdę umiera?

 

Kiedy szwedzka marka odzieżowa H&M mówiła o stosunku do sklepów fizycznych i śmierci handlu detalicznego, prezes Helena Hermansson powiedziała: "To (śmierć handlu detalicznego) nie jest wyrażenie, którego używamy. Jeśli spojrzeć na sklep fizyczny i naszą sieć detaliczną, sklep jest ważniejszy niż kiedykolwiek". Kontynuując to podejście, agencja badawcza AT Kearney twierdzi, że 81% pokolenia Z preferuje fizyczny sklep w porównaniu do doświadczeń online. Może jesteśmy zmęczeni ekranami i chcemy czegoś innego?

 


Koncepcja sklepu Snohettas dla Moniker w Oslo, Norwegia    ©Calle Huth


Norwescy architekci z biura Snohetta zgadzają się, że fizyczny handel detaliczny wciąż ma szansę. "Sklepy detaliczne są jednym z największych i ostatnich publicznych miejsc spotkań we współczesnym krajobrazie miejskim i tak będzie również w przyszłości. Sklepy stają się bardziej miejscami spotkań z asortymentem nie tylko w postaci produktów, ale i aktywności. Już teraz widzimy, jak powierzchnie handlowe stają się kawiarniami, studiami treningowymi, bibliotekami, a to dopiero początek.

 

 
Nowy concept store H&M na Sergels Torg w Sztokholmie. Zwróć uwagę na stacje naprawcze.
©H&M


H&M również zdał sobie z tego sprawę. W ich sklepie w Sztokholmie można znaleźć nie tylko najnowszą modę, ale także beauty bar otwierany o 7.30 rano. Jednak jeszcze bardziej interesujące są warsztaty naprawiania odzieży i biblioteka mody. Jak twierdzi Jessica Ring ze Szwedzkiego Stowarzyszenia Handlu, handel i wynajem będą się rozwijać.

 

 


Asket nowy concept store w Sztokholmie zaprojektowany przez Specific Generic
©Erik Lefvander

 

Szwedzki architekt Andreas Bozarth Fornell, założyciel firmy Specific Generic, zyskał wiele uwagi dzięki koncepcjom sprzedaży detalicznej dla takich marek jak Acne Studios. Potwierdza on, że handel detaliczny się zmienia. Uważa, że sklepy jako czyste punkty sprzedaży znikną, a zamiast nich pojawi się więcej usług. Przewagę będą miały interaktywne i dodatkowe aspekty sprzedaży produktów.

 

"Przed pandemią pomagaliśmy markom założyć 1000 sklepów, a wraz z nową zmianą pomagamy im założyć tylko 50, ale naprawdę istotnych i wartościowych" - mówi Bozarth Fornell.

 

Wyjaśnia, że sklep musi być jak teatr, w którym jednego wieczoru można zorganizować kolację dla influencerów, a następnego seminarium. Elastyczność jest kluczem. Ruchome ściany są ważne, ale jeszcze ważniejsze jest oświetlenie. Właściwe światło tworzy odpowiednie środowisko z konkretnym przesłaniem.

 

 
Marqet to nowy sklep wykonany wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu
©Malmö Upcycling Service


Zrównoważony rozwój będzie oczywiście odgrywał znaczącą rolę w rozwoju przyszłego handlu detalicznego. Szwedzka sieć sklepów odzieżowych MQ uznała zrównoważony rozwój i upcykling (przetwarzanie odpadów na produkty o wartości wyższej niż pierwotna) za nowy czynnik stymulujący rozwój sklepów. Nie tylko zawartość sklepu powinna być zrównoważona, ale także sama przestrzeń. MQ zwróciło się do lokalnego studia projektowego M.U.S. z prośbą o stworzenie koncepcji sklepu, która w pełni skupiałaby się na tych zagadnieniach. Stojaki na ubrania i materiały wystawowe były wyrzuconymi elementami: wyszukane, dostosowane i wypolerowane specjalnie dla sklepów. Przy kasie znajdowały się również ekspozytory z artykułami z sieci sklepów z odzieżą używaną Myrorna.

 

"Oprócz materiałów pochodzących z recyklingu, chcieliśmy, aby sklep był miejscem spotkań z przestrzenią do pracy grupowej i wymiennymi systemami modułowymi", mówi Anna Gudmundsdottir z M.U.S. "W naszej następnej koncepcji sklepu chcemy dodać więcej opowiadania historii i więcej informacji dla konsumentów".

 

 
Zrównoważony sklep typu convenience PBX może zastąpić koncepcje starszych Seven Elevens. W pełni zrównoważony. ©PBX


Norwesko-szwedzkie studio projektowe Reactor ma inne spojrzenie na opowiadanie historii. Johan Kristiansen, architekt z tego studia, pracuje z marką Reitan. Kristiansen mówi: "Sklep ogólnospożywczy powinien po pierwsze pomóc Ci znaleźć coś, czego potrzebujesz, po drugie mówić o cenie, a po trzecie opowiadać historię". 

 

Reitan jest właścicielem marek Seven Eleven i Pressbyrån w regionie Skandynawii, a jeszcze tej jesieni otworzy PBX, sklep typu convenience (szybkie sklepy pierwszej potrzeby), który narzuca nowe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju i handlu detalicznego. Sklep będzie prawdziwym laboratorium, w którym prowadzone będą eksperymenty dotyczące wszystkich aspektów zrównoważonego rozwoju. Od tego, co sprzedają, do tego, jak zbudowany jest sklep.

 

Reactor i PBX skupili się przede wszystkim na unikaniu PVC i plastiku, więc wystawy sklepowe są wykonane z metalu, a szyldy z ekologicznego papieru. Zwrócono również uwagę na zużycie energii (chłodzenie i ogrzewanie). Wszystko po to, aby sprostać nowym wymaganiom współczesnego konsumenta. Chcesz kupić odpowiedni rodzaj kawy w sklepie zbudowanym w odpowiedni, zrównoważony sposób.

 

Podsumowując. Handel detaliczny się zmienia. Sklep będzie miejscem spotkań i musi zaspokajać różne rodzaje potrzeb. Sama sprzedaż przestała już wystarczać. Ważna jest społeczność. Sklep musi być elastyczny, dostosowywać się do klienta we wszelakim kontekście. Upcykling i zrównoważony rozwój królują na teraźniejszej arenie konsumpcji. Ruch handlu kładzie nacisk nie tylko na oferowane produkty, ale na materiały, energię, nie pozostaje nic innego, jak tylko trzymać kciuki za ten nurt.Przekład tekstu: Stefan Nilsson 

Sklep po pandemii - nowy scenariusz handlu
Powrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024