EXPO XXI Warszawa
15 & 16 maja 2024

A@W Newsletter

ML System - Aktywne energetycznie materiały budowlane

ML SYSTEM

10 maja 2022

Jednym z największych wyzwań współczesnego świata jest świadoma reakcja na obserwowane zmiany klimatyczne. Jak wiemy branża budowlana, a dokładniej same budynki są obecnie głównym światowym konsumentem energii i trend ten będzie się utrzymywał w przyszłości, głównie ze względu na wzrost gospodarczy i wzrost populacji. Unia Europejska coraz częściej dostrzega potencjał inwestycji w technologie zielonej energii dla nowych i istniejących budynków jako szansę na osiągnięcie celów redukcji gazów cieplarnianych. Nic więc dziwnego, że to właśnie efektywność energetyczna w budynkach stała się głównym czynnikiem ruchu ekologicznego. Podążając za wymaganiami stawianymi przez inwestorów i dostosowaniem się do wymaganych norm coraz częściej na etapie projektowania budynków mieszkalnych, biurowych czy użyteczności publicznej architekci i projektanci kierują się zasadami zrównoważonego rozwoju, poszukując rozwiązań, materiałów i technologii, które pozwolą im tworzyć budynki energooszczędne.


Fotowoltaika dla architektówFasada Wentylowana - Park Technologiczny KIELCE


Do takich materiałów z pewnością możemy zaliczyć innowacyjne rozwiązania firmy ML System S.A. polskiej spółki technologicznej specjalizującej się w tworzeniu, projektowaniu i produkowaniu systemów opartych na technologii ogniw fotowoltaicznych (PV), w tym zintegrowanych z budynkami (BIPV), służących do generowania energii elektrycznej z nasłonecznienia z szerokim zastosowaniem m.in. w branży budowlanej i automotive. Najnowsze osiągnięcia technologiczne w fotowoltaice pozwalają na możliwość zintegrowania paneli fotowoltaicznych z powierzchnią budynków i elementów budowlanych lub też całkowite ich zastąpienie materiałami aktywnymi energetycznie (BIPV - Building Integrated PV).

 

 Fot. Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach


Jak sama nazwa wskazuje, instalacja ta płynnie wtapia się w architekturę budynku w postaci fasad, zadaszeń, ścian osłonowych, świetlików, etc. W przeciwieństwie do tradycyjnych paneli fotowoltaicznych, BIPV jest rozwiązaniem estetycznym i nie musi psuć efektu wizualnego w projekcie budynku. Stosując BIPV nie dochodzi do zmian funkcji czy też parametrów materiału takich jak: izolacyjność termiczna, akustyczna, energetyczna czy szczelność na wodę opadową.Fot. BIPV Świetlik Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi


Elementy BIPV są projektowane wieloetapowo i produkowane zgodnie z potrzebami wynikającymi z projektu danego budynku. Architekci bardzo często wybierają rozwiązania ML System nie tylko przez wzgląd na ich ekologiczny aspekt, ale również ze względu na intuicyjne i dobrze opracowane przez firmę  biblioteki i katalogi wspierające pracę nad implementacją wskazanych rozwiązań.


Kwantowa Rewolucja w światowym budownictwie

Jedną z najważniejszych inwestycji jaką muszą dzisiaj ponosić firmy zajmujące się technologiami jest inwestycja w przyszłość, czyli tworzenia i realizowania śmiałych wizji i pomysłów w procesie badawczym. Dzięki wyodrębnieniu w strukturach Spółki ML System - wyposażonego w zaawansowany technologicznie sprzęt - Fotowoltaicznego Centrum Badawczo-Rozwojowego, firma prowadzi pionierskie badania w zakresie fotowoltaiki, nanotechnologii, fizyki kwantowej, technologii konstrukcyjno-budowlanych, zaawansowanej funkcjonalizacji szkła i jego nanopowłok na potrzeby rozwoju własnych, innowacyjnych produktów i w odpowiedzi na badania zlecone.Fot. BIPV Żaluzje, ML System


Takie projekty pomagają rozwijać i przyspieszać proces rozwoju produktów, które w znaczący sposób są w stanie zmieniać branżę budowlaną. Sukcesem przyjętej przez Spółkę ML System strategii rozwoju z pewnością jest uruchomienie przez firmę w grudniu 2021 pierwszej na świecie linii produkcyjnej nowatorskich szyb z powłoką kwantową – QGlass. To pierwsze i jedyne w skali globalnej rozwiązanie, które dzięki wykorzystaniu na szybach powłoki składającej się z kropek kwantowych pozwala na generowanie darmowej energii elektrycznej ze słońca, przy jednoczesnym ograniczeniu szkodliwego promieniowania UV i IR. QGlass posiada bardzo dobre parametry transmisji światła, przy zachowaniu wysokiego współczynnika izolacyjności termicznej, ogranicza przegrzewanie się pomieszczeń, a także efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła (UHI). QGlass to przełom w bilansie energetycznym miast.

 

 Fot. Photovoltaic SunshadesŻabka, fotowoltaiczne moduły typu szkło-szkło, ML System


Jeśli chcemy realnie mówić o świadomym projektowaniu nie może się ono odbywać bez wprowadzania alternatywnych źródeł energii.  Na polskim rynku nie brakuje przykładów, które udowadniają, że samowystarczalność energetyczna budynków jest możliwa, dlatego warto jest stawiać na wiarygodnych partnerów, którym przyświecają te same idee co nam i którzy wyposażeni w wiedzę, rozwiązania i technologie pomogą nam wdrażać zmiany, które chcemy widzieć w świecie.


© wszystkie zdjęcia: ML System
www.mlsystem.pl

ML System - Aktywne energetycznie materiały budowlane
Get in touchPowrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024