EXPO XXI Warszawa
15 & 16 maja 2024

A@W Newsletter

Opowieść płytką pisana

9 czerwca 2022

 

Płytka może być najstarszym materiałem budowlanym znanym ludzkości, ale nie pozostaje poza sferą innowacji. Od super wielkich płyt po porcelanę, na której można gotować. Kamionka jest równie uniwersalna, co piękna. Oto co jest nowe i trendy.

 

Najpierw porozmawiajmy o samej branży i o tym, jak niegdyś toksyczny proces produkcji płytek zmienił się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, stając się jedną z najbardziej ekologicznych opcji wśród twardych podłóg. Zwłaszcza Włochy osiągają nowe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju, biorąc pod uwagę cały cykl życia swoich produktów i radykalnie zmniejszając zużycie wody i energii w procesie produkcji, a także obniżając emisję pyłów i toksyn.

 

W 2021 r. włoski przemysł ceramiczny ogłosił swoje zaangażowanie w realizację Agendy ONZ 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, wprowadzając normę Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) dotyczącą produkcji płytek ceramicznych i jej stosowania. Jest to duży krok w kierunku ekologizacji branży na skalę światową. Nowa norma ISO oznacza, że architekci, projektanci, budowniczowie i użytkownicy końcowi będą mogli porównać wpływ produktu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo niezależnie od tego, skąd pochodzi, z Włoch, Indii, Portugalii, Chin czy innego regionu, w którym produkuje się płytki. 

 


W najnowszym zakładzie firmy Florim na dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne o powierzchni 26 000 m2. Zdjęcie: courtesy Florim

 

Andrea Contri, kierownik odpowiedzialny za normy, uważa, że wdrożenie tych standardów przyniesie korzyści wszystkim uczestnikom łańcucha dostaw, w tym instalatorom i wykonawcom. „To historyczny punkt zwrotny” - mówi. „Mamy nadzieję, że jego powszechne stosowanie będzie oznaczać większy popyt na materiały zrównoważone, a tym samym przyczyni się do zmniejszenia wpływu budynków na środowisko.”

 

Na targach Cersaie, największej europejskiej wystawie płytek ceramicznych, która odbywa się co roku, producenci ujawnili kolejną godną uwagi innowację: cyfrowe obrazowanie o wysokiej rozdzielczości. Choć technologia ta jest stosowana od co najmniej dekady, osiągnęła nowy poziom jakości i precyzji, umożliwiając porcelanie symulowanie praktycznie każdego efektu wizualnego. Jest to również zmiana w kierunku zrównoważonego rozwoju, ponieważ niektóre z najdroższych na rynku powierzchni najczęściej z kamienia naturalnego, w tym dziko żyłkowany marmur i onyks w kolorze dymu, są obecnie łatwo dostępne w formie płytek.

 

Postęp cyfrowy umożliwił także firmom kreatywne podejście do płyt z ilustracjami flory i fauny oraz innymi motywami, które zazwyczaj można znaleźć w świecie tapet, w tym flokowaniem z epoki wiktoriańskiej, toile, adamaszkiem i złotymi liśćmi. Zaletą jest jednak to, że ceramika idealnie nadaje się do wilgotnych pomieszczeń, takich jak spa, baseny i łazienki. 

 

Oto 10 trendów, które odzwierciedlają potrzeby naszych wnętrz: produkty, które są łagodniejsze dla środowiska i w kontakcie z naturą.

 

Terrazzo


Duże lastryko Schegge Fioranese w kolorze rubinowej czerwieni


Niezwykle popularne lastryko ceramiczne wygląda niemal identycznie jak jego inspiracja marmurem i kwarcem. W ostatnich latach bardziej tradycyjny wzór drobnych wiórków ustąpił miejsca bardziej współczesnej ekspresji, w której powiększone fragmenty o nieregularnych kształtach wydają się unosić w morzu kolorów.


Kwiaty


Stage Pink firmy Ornamenta, jeden z wielu wzorów kochających naturę, które pojawiły się na rynku


Od czasu pandemii natura odżyła na nowo. Wzory płytek wykorzystują to pragnienie, tworząc powierzchnie przedstawiające kwiaty, palmy z dżungli i inne nastrojowe efekty naturalne, które często kojarzone są z tapetami. W przeciwieństwie do papieru ceramika doskonale nadaje się do pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienki, kuchnie i pomieszczenia komercyjne.

 

Flokowanie


Chromagic firmy Romani Gruppo wykorzystuje efekt tapety


Flokowanie, XVII-wieczny wynalazek, który pojawił się ponownie w latach 70. ubiegłego wieku, powraca jako zabawna dekadencja z przymrużeniem oka lub jako przeciwwaga dla królującego minimalizmu gołych ścian.

 

Gotowanie


W systemie indukcyjnym ABKstone nie ma pokręteł ani palników


To, co wygląda jak blat bez płyty kuchennej, jest w rzeczywistości spiekiem Abkstone zintegrowanym z systemem gotowania indukcyjnego. Płynne połączenie naturalnego materiału i wysokowydajnej technologii w serii Space Odyssey.


Maksymalizm


miarę ustępowania pandemii projektanci coraz śmielej sięgają po kolory i materiały


Firma Florim zaprosiła projektantkę Elenę Salmistraro do stworzenia Hotelu Chimera w Mediolanie, który prezentuje jej projekty inspirowane Art Deco i Bauhausem. Jej bardzo wyraziste geometrie i odważna kolorystyka rzucają światło na inny godny uwagi trend: płytki jako centralny punkt każdego pomieszczenia, a nie jako tło.


Onyks


Onyks Tele di Marmo, część nowej kolekcji Emilceramica

 

Zaawansowane cyfrowe obrazy takich cennych minerałów jak onyks mają urzekające poczucie przejrzystości, głębi i bogactwa, które są praktycznie nie do odróżnienia od tego, co można znaleźć w naturze.

 

Szałwia


Pastelowy trend jest kontynuowany w odcieniach zieleni. Kuchnia Ceramica Gardenia


Benjamin Moore ogłosił już szałwię Kolorem Roku na rok 2022. Miękki odcień zieleni jest jednak częścią szerszego programu obejmującego wiele uzupełniających się pastelowych tonów i delikatnych odcieni metali, w tym różu, oksydowanej stali i złota.

 

Murale


Motyw ścienny Texture Macro firmy Fap Ceramics

 

Fap Ceramics jest jednym z niewielu producentów, którzy wykorzystują nowoczesny wygląd mid-century modern w odważnych dekoracjach ściennych. Wielkoformatowe płytki, takie jak ta na zdjęciu, mogą całkowicie zmienić atmosferę pomieszczenia, stając się samodzielnym elementem wyposażenia.


Marmur


Na Cersaie dominowały płytki w różnych efektach marmurowych

 

Deski drewniane miały okres świetności kilka lat temu, aczkolwiek jest to nadal klasyczny materiał. Obecnie większość producentów zwróciła się w stronę przyciągających wzrok efektów kamiennych, zwłaszcza dziko żyłkowanych marmurów z żywicowym wykończeniem o wysokim połysku.

 

Fresk


Płytki Affrescati inspirowane Giotto -  Refin


Symulacja innych rodzajów powierzchni nie ma granic. Płytka może nawet przybrać piękny wygląd kredowego lapisu i miękkiego reliefu słynnych fresków z kaplicy Scrovegni w Padwie, namalowanych pierwotnie przez przedrenesansowego mistrza Giotta w 1305 r.

 

 

Przekład tekstu: Catherine Osborne


Opowieść płytką pisana
Powrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024