EXPO XXI Warszawa
15 & 16 maja 2024

A@W Newsletter

Różowa przemowa

15 września 2022


Brutalistyczna fasada Webstera w cukierkowych kolorach autorstwa Adjaye Associates znajduje się obok Beverly Center w L.A. 
© Laurian Ghinitoiu

 

Pięć lat temu róż wydawał się mile widzianą, ale przemijającą modą. Teraz różowe odcienie są wszędzie, nawet na zewnętrznych ścianach budynków. W jaki sposób tak spokojny odcień zyskał tak wielką siłę?

 

Ustalanie, co spowodowało wzrost popularności różu nie jest łatwe. Niektórzy wskazują na film Wesa Andersona Grand Budapest Hotel z 2014 roku jako początek nasyconego różem ruchu, inni przypisują millenialsom uwolnienie różu z jego ograniczonej roli jako preferowanego koloru sypialni małych dziewczynek do bardziej uniwersalnej i niebinarnej deklaracji mody. Gdziekolwiek się to zaczęło, różowy jeszcze nigdzie się nie wybiera. W 2014 roku Pantone ogłosił Millennial Pink kolorem roku. W 2019 roku zaszczytem obdarzono Living Coral, odcień tylko nieco bardziej kadmowy. Według Pantone, blade czerwienie pozostały popularne z co najmniej dwóch powodów: Zachęcają do lekkości i kanalizują naszą wrodzoną potrzebę optymizmu. Oto pięć projektów, które uwydatniły różowy kolor, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

 


Różowo zabarwiony beton ma swoją kontynuację we wnętrzu w postaci dopasowanych, wylewanych cokołów i kolumn.
© Dror Baldinger

 

The Webster (2020), Los Angeles, by Adjaye Associates

 

Brytyjsko-ghański architekt Sir David Adjaye zaczął używać koloru czerwonego już na początku swojej kariery, czego najlepszym przykładem jest kardynalna czerwień zewnętrzna galerii Aïshti Foundation w Bejrucie, w Libanie. Jego najnowszym projektem jest flagowy sklep luksusowej sieci odzieżowej The Webster. Znajdujący się w Los Angeles budynek posiada zakrzywioną i wysuniętą fasadę wykonaną z betonu, do którego wstrzyknięto różowy barwnik. Wnętrze budynku jest równie różowe i przypomina pole rzeźbiarskie z betonowymi kolumnami i cokołami w kształcie łez, które służą jako ekspozycja towarów. Cała ta kolorystyka zachodu słońca jest odą do świetlistości Kalifornii, gdzie światło Pacyfiku naturalnie wzmacnia nasycone barwy.

 


R7 miesza modernistyczny wygląd aluminiowych lameli Miesa van der Rohe z powłoką w odcieniach nieposkromionego różu.
© Duggan Morris

 

Budynek biurowy R7 (2017) w Londynie autorstwa Morris & Company

 

Położony w szybko rozwijającej się okolicy King's Cross w Londynie, R7 to budynek biurowy i mieszany, który wznosi się na 11 kondygnacji i jest obłożony dwoma wyraźnymi odcieniami: różowym i łososiowym. Dwie strony aluminiowo-szklanego budynku wznoszą się na różne wysokości, dzieląc budynek na towarzyszące bloki. Kolor różowy jest obecny w całym projekcie, od podwieszanych lamp w kolumnadzie po metalowe balustrady i wybrukowane tarasy. Według architekta Joe Morrisa, studio użyło tego koloru na wczesnych rysunkach po prostu po to, aby odróżnić nowe budynki od otaczających je struktur. Ostatecznie stał się on integralną cechą. "Różowy to kolor, którego często używamy" - mówi Morris. "To dość ludzki kolor, to kolor, po który intuicyjnie sięgamy. Chcieliśmy, aby budynek miał raczej domowy niż korporacyjny wygląd.”

 


W Calgary, Public City Architects użyło żywych kolorów, aby przekształcić nieużywany parking w miejski park.
© Kokemor Studio

 

ParkPark (2020) w Calgary, autorstwa Park City Architects


W miastach dominuje tak wiele szarości, że róż może być silną antytezą dla całej tej miejskiej nijakości. Firma Park City Architects z siedzibą w Calgary wykorzystała ostatnio pastelowe odcienie do stworzenia instalacji publicznej na nieużywanym parkingu. Firma przekształciła płytę o powierzchni 14 000 stóp kwadratowych w tętniącą życiem kolizję kolorów i aktywności kojarzonych raczej z parkami niż samochodami. Różowy dominował w palecie innych wesołych odcieni, w tym żółtego, zielonego i niebieskiego, użytych do pokrycia asfaltu i serii trójwymiarowych obiektów w kształcie gigantycznych wiewiórek z aplikacjami. Każdy z obiektów zawierał symboliczną ikonę tego, co zwykle znajduje się w parkach, w tym drzewa, ogniska i ławki piknikowe. Instalacja, nazwana Park Park, dzięki swojemu wesołemu nastrojowi i ciepłym kolorom stanowiła w czasie pandemii przyjazną przestrzeń, w której ludzie mogli się bawić i eksplorować otoczenie.

 


Firma Uncommon Projects zastosowała kolor różowy, aby nadać remontowi małej kuchni więcej osobliwości.
© Jocelyn Low

 

Dom Whitstable House w Kent, zrealizowany przez Uncommon Projects

 

Stworzenie unikalnej kuchni w międzywojennym bungalowie było celem tej renowacji w idyllicznym angielskim nadmorskim miasteczku Whitstable w Kent. Projektanci Uncommon Projects wykonali na zamówienie białe szafki z Fenix NTM i zapewnili delikatny kontrast z rumianymi ścianami i podłogą w kolorze kaczego jajka. Kojąca paleta pomaga podkreślić tożsamość kuchni w domu. Nie jest to już strefa przejściowa, mówią architekci, ale wizualnie angażująca przestrzeń docelowa.”

 


Bar degustacyjny w biurach Campari w Toronto wykorzystuje wiele pastelowych odcieni inspirowanych grupą Memphis z lat 80.
© Lisa Petrole

 

Siedziba główna Grupy Campari w Toronto (2016), autorstwa I-V Studio


Kiedy włoska destylarnia Gruppo Campari założyła biuro w Toronto, zaprosiła lokalne studio projektowe I-V do przekształcenia dawnego studia filmowego w biuro o otwartej koncepcji, w którym zmieści się 22 pracowników i bar degustacyjny do prezentacji swoich legendarnych alkoholi. Minimalistyczne białe wnętrze jest poprzetykane delikatnymi odcieniami, takimi jak miętowa zieleń i kobaltowy błękit na gumowanej podłodze oraz białe jesionowe panele wzdłuż ścian. Jednak to kolor różowy nadaje przestrzeni równowagę i spójność, a brzoskwiniowe odcienie zostały wybrane na modułowe sofy w strefach wypoczynkowych. Blat i szafki otwartego baru mają wieloróżowy motyw inspirowany dwoma odniesieniami: Ettore Sottsassa i koszenilą, owadem tradycyjnie używanym do nadawania Campari niezwykłej rubinowej czerwieni.

 

Przekład tekstu: Catherine Osborne

Różowa przemowa
Powrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024