EXPO XXI Warszawa
15 & 16 maja 2024

A@W Newsletter

Nadchodzi czas renderingu GPU w Polsce

LUMION

30 listopada 2022

Technologia Lumion 2023 to nowa jakość pracy każdej pracowni architektonicznej.


Architekci, którzy do tej pory nie byli przekonani do technologii GPU, z nadejściem Lumion 2023 na pewno zmienią zdanie. Lumion od lat oferuje fotorealizm przy renderingu, który trwa sekundy. Dziesiątki wizualizacji, animacje bez farmy renderującej, szybkie poprawki na każdym etapie projektowania - taką wolność łatwo polubić. Teraz w ręce architektów trafi technologia, która pozwala specjalistom arch-vis zachowywać przewagę nad architektami pracującymi w Lumion. Mowa o technice ray tracing, która odzwierciedla rzeczywiste zachowanie światła. To początek technologii, dzięki której architekci odczują skok w fotorealizmie swoich renderów, nadal ciesząc się łatwością i szybkością ich tworzenia.

 
Czym jest rendering w czasie rzeczywistym


Rendering oparty na GPU (ang. graphics processing unit) to renderowanie, które wykorzystuje kartę graficzną zamiast procesora komputera. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze błyskawiczny rendering – statyczne wizualizacje otrzymujemy w sekundy, a animacje (nawet w 4K) zajmują kilka godzin, a nie tygodni. Po drugie, nie potrzeba farmy renderującej, bo do pracy wystarczy własny komputer z dobrą kartą graficzną. Wreszcie po trzecie, rendering odbywa się w czasie rzeczywistym. Modelujemy w programie BIM lub CAD, a efekty tych zmian na bieżąco obserwujemy w programie do wizualizacji, gdzie model widać w realistycznym świetle, z wybranymi materiałami.

 

Wizualizacje DIY -  w zasięgu każdego architekta i to bez farmy i wsparcia grafika 3D


Technologia programów dedykowanych do tworzenia realistycznej wizualizacji od zawsze podążała w kierunku technologii GPU, jednak to, co zdecydowanie wyróżnia Lumion to przyjazny i prosty w obsłudze interfejs, do którego obsługi nie jest konieczna wiedza specjalistyczna i lata doświadczeń z zakresu obsługi programów do renderowania. Ta nowoczesna technologia jest w zasięgu ręki praktycznie każdego. Gotowe ustawienia, suwaki, technika przeciągnij i upuść – dzięki wszystkim tym ułatwieniom, zdaniem producenta programu, Lumion można nauczyć się w 15 minut.Lumion zupełnie odmienił to jak projektujemy. Wcześniej wizualizacje tworzyliśmy sami, ale zajmowało to dużo czasu a efekty nie zawsze były zadawalające. Zresztą do dużych projektów –takich jak budynki użyteczności publicznej – i tak zlecałyśmy je na zewnątrz. Z Lumionem tworzymy wizki do każdego projektu, a do tego możemy robić też animacje. Bardzo nam to pomogło w budowaniu społeczności wokół naszego kanału na Youtube – mówi Karolina Taraszkiewicz, architektka z KaraTe Project.

 

Co daje real-time-rendering


RTR (ang. real-time-rendering) ma kilka znaczących konsekwencji dla organizacji pracy architektów. Po pierwsze, uniezależnia ich od zewnętrznych grafików 3D, co nie tylko usprawnia komunikację (w zespole bądź z klientem), co daje większą kontrolę nad procesem kreatywnym. Przy tradycyjnym renderingu łatwiej było przeoczyć błąd i zobaczyć go dopiero, gdy program wyrenderował obraz, nierzadko nad ranem, bo rendering musiał być planowany na godziny nocne.  W przeciwieństwie do CPU – czyli renderingu w oparciu o procesor – silnik renderujący Lumion przyspiesza pracę do tego stopnia, że zdobywa się dwa razy więcej czasu na to, co najważniejsze, czyli projektowanie.Wizualizacja niczym fotografia


Do tej pory to, co było przewagą technologii CPU nad silnikiem Lumion to technika ray tracing, dzięki której światło rozchodziło się na obiektach w scenie w naturalny sposób, tak jakby robiło to w rzeczywistości. Lumion 2023, który ukaże się na początku roku, pracujący już w technologii RT przeskoczy ostatnią, znaczącą barierę w uzyskaniu fotorealizmu. Światło rozproszone, odbicia na szkłach, karoseriach, wodzie czy cienie na ścianach będą już łudząco przypominać rzeczywiste, a architekci będą je mogli  nadal tworzyć równie łatwo i szybko jak dotychczas.

 

 

Lumion 2023 alternatywą wobec grafików 3D


Silnik renderujący Lumion 2023 został radykalnie przebudowany nie tylko z powodu techniki RT, którą wykorzystują programy grafików 3D. Producent właśnie wprowadził długo wyczekiwane przez klientów subskrypcje, a te wymagały zmian w silniku, które pozwolą na częste i płynne wprowadzanie aktualizacji. Dla tych, którzy nie byli przekonani do licencji wieczystej Lumion, subskrypcje na Lumion 12.5 obniżają cenowy próg wejścia. Wraz z ogłoszeniem modelu subskrypcyjnego producent wprowadził też promocyjną ofertę cenową. Zakup subskrypcji Lumion 12.5 zawiera bezpłatny upgrade do Lumion 2023. Lumion 2023 z ray tracingiem w czasie rzeczywistym można już teraz zamówić przy subskrypcji na Lumion 12.5.

 

© wszystkie zdjęcia: LUMION
www.lumion.plNadchodzi czas renderingu GPU w Polsce
Get in touchPowrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024