EXPO XXI Warszawa
15 & 16 maja 2024

A@W Newsletter

Szklane wieże

REYNAERS ALUMINIUM

30 listopada 2022

Architekci coraz częściej zwracają się ku zrównoważonemu budownictwu. Wybierają rozwiązania, które nie tylko pozwolą im wpłynąć na atrakcyjność budynku pod względem pełnionych funkcji, ale przede wszystkim pozwolą osiągnąć efektywność energetyczną budynków, która przełoży się na konkretne oceny certyfikacji. Nie inaczej było w przypadku pracy nad kompleksem biurowo-usługowy kolejnych budynków Varso Place: Varso 1 i Varso 2, w której zastosowano innowacyjne rozwiązania firmy Reynaers Aluminium.Szklane wieże


Budynki Varso 1 i 2 to część kompleksu biurowo-usługowego Varso Place, znajdującego się przy ulicy Chmielnej w centrum Warszawy. Stanowią one funkcjonalną i estetyczną całość razem z ponad 50-piętrową wieżą Varso Tower, obecnie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Za projekt Varso 1 i Varso 2 odpowiadała pracownia HRA Architekci. Oba nowe budynki powstały z myślą o różnorodności funkcji, jakie będą pełnić. To tu mieszczą się nowoczesne biura, restauracje i usługi rekreacyjne. Budynki o szklanych fasadach wpuszczających maksimum światła dziennego mają odpowiednio 19 i 21 kondygnacji i są połączone przeszklonym łącznikiem. Podstawę tej części kompleksu stanowi kilkupiętrowe podium o nowoczesnej fasadzie, którą wyłożono wapieniem. Podium nie jest monolityczne, składa się z wielu brył – wydzielenie fasad i niewielkie różnice w wysokości sprawiają, że całość nawiązuje do tradycyjnie zabudowanej miejskiej pierzei.

 

 

Zastosowane rozwiązania Reynaers Aluminium


We współpracy z HRA Architects, Reynaers Aluminium dostarczyła funkcjonalne rozwiązania dla Varso 1 i 2. Aby zapewnić estetyczną komplementarność i uwydatnić inne elementy projektu, projektanci wybrali strukturalnie przeszklone fasady Concept Wall 50 i system dachowy.


Naszym celem było zachowanie spójności estetycznej, tak aby jeden system mógł być stosowany w każdym miejscu. W porównaniu do każdego innego systemu okiennego o widocznie szerszych profilach, Concept Wall 50 jest rozwiązaniem bardziej architektonicznym i strukturalnym i zapewnia większy dopływ światła do wnętrz" - mówi Paweł Adamiak, architekt Varso 1 i 2 i kierownik projektu w HRA.

 


Na poziomie parteru oko przyciągają duże i eleganckie powierzchnie szklane Master Line 8  przepuszczając naturalne światło do wewnętrznych, ogólnodostępnych dziedzińców. Ten wyjątkowy system okienny oferuje niezliczone możliwości projektowe oraz doskonałe parametry izolacyjności termicznej, przepuszczalności powietrza, wodoszczelności, a także odporności na obciążenie wiatrem.

 

Concept Wall 50 zastosowano w wyższych kondygnacjach, gdzie obie wieże eksponują swe olśniewające szklane ściany osłonowe. Warto w tym miejscu dodać, że system CW 50 spełnia wszystkie oczekiwania współczesnej architektury.  Możliwe jest zastosowanie nawet potrójnego szklenia, dzięki czemu system ten świetnie sprawdza się w budownictwie pasywnym oraz niskoenergetycznym.

 

W wyniku synergii proekologicznych rozwiązań i nowoczesnej technologii udało się nie tylko  zrealizować idee architektów ale również przełożyło się to na uzyskanie najwyższej z możliwych ocenę „Outstanding” w certyfikacji BREEAM. Kompleks uzyskał również precertyfikat WELL Core & Shell.

 

© wszystkie zdjęcia: Reynaers Aluminium
www.reynaers.pl


Szklane wieże
Get in touchPowrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024