EXPO XXI Warszawa
15 & 16 maja 2024

A@W Newsletter

Energia w zrównoważonym budownictwie

SOMFY

30 listopada 2022

Ceny energii elektrycznej powodują, że inwestorzy coraz częściej szukają rozwiązań, które pozwolą im zoptymalizować zużycie energii. Jednym z nich z pewnością są rozwiązania stosowane w budownictwie zrównoważonym. To one pozwalają znacząco obniżyć zapotrzebowanie na energię w budynkach, a także pozwalają nie marnować tej, której użycie jest konieczne. Dom, który obniża zapotrzebowanie energetyczne do minimum, nie marnuje energii, magazynuje ją i wykorzystuje w optymalny sposób, to dom, który powinien być w przyszłości standardem.

 

Stawia to nowe wyzwania przed architektami, bo to od nich w dużej mierze będzie zależało, czy budynek wpisze się w tę ideę i czy spełni oczekiwania przyszłych użytkowników, zainteresowanych oszczędzaniem energii i niskimi kosztami eksploatacji. Pomóc mogą sprawdzone już w praktyce systemy automatyki budynkowej i mieszkaniowej firmy Somfy stosowane zarówno dla budownictwa jednorodzinnego, ale również komercyjnego czy budynków użyteczności publicznej.

 

 

Firma Somfy od ponad 25 lat działa na rynku polskim i z powodzeniem wdraża coraz to nowsze rozwiązania z zakresu automatyki domowej, do których należą dynamiczne fasady stosowane najczęściej w obiektach komercyjnych. To system ochrony przeciwsłonecznej, który reaguje na zmiany warunków pogodowych. Dzięki systemom automatyki możemy chronić budynek przed przegrzaniem latem jak i wychłodzeniem zimą. Pozwalają zmniejszyć zużycie energii, ograniczając zapotrzebowanie na chłodzenie i dogrzewanie dzięki właściwemu zarządzaniu procesem wymiany cieplnej przez fasadę budynku.

 

Ważnym elementem jest również komfort świetlny jaki zapewniają fasady, zapobiegając niekorzystnym odbiciom promieni słonecznych np. na ekranach komputerów. Stosowanie tego typu rozwiązań pozwala na stworzenie zdrowszego otoczenia wewnątrz budynku, poprawiając tym samym samopoczucie użytkowników, dzięki  zwiększonemu dostępowi do naturalnego światła dziennego. Dodatkowo stosowanie tego typu rozwiązań znacząco zwiększa szanse na uzyskanie wyższej klasyfikacji w systemach oceny budynków zrównoważonych, np. LEED, BREEAM, Green Star, Miljöbyggnad itd.

 

 

Doświadczenie i współpraca

 

Przez kilkadziesiąt lat współpracy z architektami i deweloperami firmie Somfy udało się zrealizować kilkaset inwestycji, które realnie wpływają na komfort użytkowania budynków. Do jednych z  ostatnich inwestycji, które firma wyposażyła w dynamiczne fasady należą m.in. budynek wydziału lingwistyki stosowanej UW, biurowce Atlantis Office w Opolu i Sikla w Jeleniej Górze. System sterowania Somfy zapewnia także energetyczną efektywność pierwszej na świecie dynamicznej fasady z fotowoltaicznymi z ogniwami perowskitowymi, która od sierpnia 2021 r. działa na budynku lubelskiego Aliplastu.

 

Firma Somfy pokazała więcej rozwiązań na pierwszej edycji wydarzenia ARCHITECT@WORK w Warszawie, 14 i 15 listopada 2022.

 

© wszystkie zdjęcia: Somfy
www.somfy.pl

 

Energia w zrównoważonym budownictwie
Get in touchPowrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024