EXPO XXI Warszawa
15 & 16 maja 2024

A@W Newsletter

Projekt tworzony w symbiozie z przyrodą

REYNAERS ALUMINIUM

29 marca 2023

Magdalenka to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, znajdujące się pod Warszawą. W obecnej postaci Magdalenka powstała na początku lat 30. XX wieku i stała się wzorcowym przykładem planowania przestrzeni z poszanowaniem natury. Domy, które tu powstały, choć znajdują się na terenach dość gęsto zalesionych, to w minimalnym stopniu ingerują w otoczenie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowa realizacja projektu architekta Marcina Czowickiego, która położona jest w malowniczym kompleksie lasów sękocińskich. To tu architektowi udało się wykorzystać najnowsze technologie, naturalne materiały i nieszablonowe rozwiązania, aby jeszcze więcej wydobyć z piękna natury i stworzyć z nią wręcz integralną, symbiotyczną całość, która nie przytłacza skalą, nie dominuje, a subtelnie wtapia się w zastany krajobraz.

 

 

 

Na pierwszym miejscu przyroda


Z pewnością wyzwaniem dla architekta było rozmieszczenie dwóch domów w zabudowie bliźniaczej, na działce o kształcie wydłużonego prostokąta. Na działkę możemy wjechać szerokim podjazdem na kondygnację przyziemia, gdzie na końcu garażu zamontowana została zwrotnica, która ułatwia wyjazd z garażu wszystkim tym, którzy nie przepadają za cofaniem pojazdu pod górę. Tu nie trzeba wykręcać, cofać – wystarczy nacisnąć przycisk, żeby zaparkowany na zwrotnicy samochód obrócił się o 180 stopni. Co ciekawe takie rozwiązanie pozwoliło zredukować drogę potrzebną dla samochodu do minimum. Dzięki  temu udało się uchronić sporo drzew przed wycinką, bo sam architekt przyznaje najważniejsze było dla niego stworzenie wyjątkowego miejsca, z szacunkiem do natury, która będzie dominować i dopełniać całość projektu.

 

 

Więcej niż okno


Bardzo często na tak gęsto zalesionych działkach, problem stanowi dostęp do naturalnego światła.  W Nowej Magdalence zadbano o to, żeby do wnętrz docierało jak najwięcej słońca, głównie przez ogromne, osiągające wysokość dwóch kondygnacji przeszklenia prowadzące na tarasy. W tym przypadku postawiono na systemy firmy Reynaers Aluminium, które pozwalają na sprostanie takiemu wyzwaniu. System fasadowy CW 50 posłużył do wykonania wysokich, dwukondygnacyjnych przeszkleń. W pozostałych miejscach wykorzystano system SlimLine 38, który został wykorzystany w konstrukcji okien i drzwi. Dzięki takiemu doborowi stolarki okiennej widoczna szerokość profili aluminiowych została ograniczona do minimum, a sama konstrukcja okienna jest lekka, elegancka i minimalistyczna. Komfort użytkowania zwiększają automatyczne siłowniki – dzięki ich zastosowaniu możliwe było też zaprojektowanie większych przeszkleń. Warto w tym miejscu podkreślić, że zastosowanie tego rodzaju rozwiązań pozwoliło zapewnić bardzo dobrą izolację termiczną. 

 


 

Zarządzanie energią


Współczesne budownictwo bardzo dużą uwagę przykłada do zarządzania energią. W tym przypadku zastosowane rozwiązania w samej architekturze budynku, dobór komponentów budowlanych i  ustawienie względem stron świata pozwalają maksymalnie wykorzystać naturalne światło, a przy tym zastosowane przeszklenia chronią wnętrza zarówno przed przegrzewaniem, jak i wychładzaniem.


Osiedle Nowa Magdalenka jest dowodem na to, że niezależnie od tego z jakimi problemami mierzymy się w procesie projektowania, warto zawsze szukać rozwiązań, które pomogą nam ochronić przyrodę i jednocześnie pozwolą ograniczyć nam wbudowany ślad węglowy.

 

©  wszystkie zdjęcia: Reynaers Aluminium
www.reynaers.pl

Projekt tworzony w symbiozie z przyrodą
Get in touchPowrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024