EXPO XXI Warszawa
28 & 29 maja 2025

A@W Newsletter

Co Włochy robią w Chinach?

21 czerwca 2023

Powszechnie wiadomo, że Azjaci są pasjonatami kultury europejskiej. Często mają tylko niewielkie okno czasowe, aby się nią cieszyć. Właśnie dlatego Chiny otrzymują teraz swój własny kawałek Włoch.

 

 

 


Pracownia Pininfarina Architecture zaprojektowała miejski prototyp dla delty rzeki Jangcy.


 

Pininfarina jest ikoną włoskiego designu. Pracownia założona w 1930 roku jako Carozzeria Pinin Farina studio projektowe zyskało sławę w branży motoryzacyjnej, zwłaszcza dzięki opływowym bolidom Ferrari, ale także Aston Martin, MG, Maserati, Lancia, Volvo, Fiat, Peugeot i wielu innych. Architektura Pininfarina otworzyła nowe obszary projektowania: infrastruktura, budynki mieszkalne, biura, projektowanie wnętrz, wyposażenie sklepów i wiele innych nieoczywistych. Dlaczego więc nie główny plan dla całego miasta?

 


Miasto i natura powinny być w harmonii.

 

To pozornie utopijne marzenie nabiera teraz kształtów, ponieważ Pininfarina Architecture została wybrana przez rząd miasta Taozhuang spośród czterech prestiżowych firm architektonicznych do zaprojektowania planu generalnego nowego miasta, które ma powstać w pobliżu Szanghaju i stać się częścią nowych procesów urbanizacyjnych w delcie rzeki Jangcy. Projekt nie jest apolityczny, ponieważ jego ogólnym celem jest wzmocnienie strategicznej współpracy między Chinami a Włochami.

 

 


Dostawy energii pochodzą wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a gospodarka o obiegu zamkniętym jest priorytetem.


Blue Loop została zaprojektowana zgodnie z wytycznymi Krajowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla Delty Rzeki Jangcy z horyzontem czasowym wynoszącym 15 lat. Konkretnie lata 2019-2035. Drogi wodne zostały wykorzystane, jako podstawowy zasób do tworzenia i podtrzymywania dobrobytu gospodarczego i społecznego, a także kluczowy element naturalnego ekosystemu i regulacji klimatu.

 


Woda jako element łączący wszystko - w tym miasta w bezpośrednim sąsiedztwie.


Głównym tematem nowego miasta jest zatem woda jako niezbędny impuls do tworzenia miast przyjaznych dla środowiska, realizacji cywilizacji ekologicznej i dziedzictwa miast wodnych. Nazwa projektu "Blue Loop" pochodzi od systemu dróg wodnych, który otacza obszar projektu i ma na celu wspieranie lokalnej struktury rolniczej i produkcyjnej, a także infrastruktury mobilności łączącej teren z pobliskimi miastami, w tym z miastem wodnym Xitang, wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO.

 


Wszystko płynie z rzeką: nazwa Blue Loop pochodzi od ścisłego związku z wodą.

 

Niebieska Pętla połączy trzy różne ekosystemy zintegrowane z miastem: Italy-City, miasto w stylu włoskim z dominującym charakterem mieszkalnym przypominającym przestrzenność włoskich centrów miast; Dolinę Innowacji ze strukturami administracyjnymi, biurami, ośrodkami badawczymi i uniwersytetami; oraz "Energię"- centrum produkcji żywności i wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, powiązane z hydroponicznymi uprawami rolnymi.

 


Blue Loop Italy-City

 

Miasto jest zorganizowane na łącznej powierzchni 2 kilometrów kwadratowych, podzielonych na cztery dzielnice biegnące ze wschodu na zachód, o różnej gęstości zaludnienia i zabudowy: "Marina", inspirowana współczesną włoską architekturą; "Lungo Lago", charakteryzująca się serią portyków, które nawiązują do historycznej włoskiej typologii; "Città Vecchia", pływająca dzielnica połączona siecią kanałów i placów; oraz "Laguna", gdzie środowisko naturalne całkowicie łączy się z krajobrazem stworzonym przez człowieka w zielonej logice miejskiej.

 


Wszystko jest w zasięgu ręki.

 

Zaprojektowane jako miasto wodne zainspirowane chińską tradycją, Italy-City zawiera elementy charakterystyczne dla historycznych włoskich osad miejskich ze szczególnym uwzględnieniem terenów zielonych i obszarów publicznych. Jako logiczna konsekwencja planowania, woda odgrywa główną rolę, a mianowicie możliwość poruszania się i interakcji w nowym mieście: gęsta nowa sieć z kilkoma kanałami żeglugowymi zapewnia idealne połączenie między miastem a pobliskim jeziorem Fenhu, a tym samym połączenie między infrastrukturą a krajobrazem.

 


Blue Loop Innovation Valley: Miejsce do budowania i doświadczania przyszłości.

 

Innovation Valley jest zaprojektowana jako nowe centrum doświadczeń naukowych. Duża, nowoczesna, międzynarodowa dzielnica, środowisko wiedzy i zrównoważonego rozwoju otwarte dla wszystkich, którzy chcą wprowadzać innowacje, prowadzić badania lub studiować, tworząc ważną przestrzeń dla tego obszaru w strategicznej lokalizacji w północnych Chinach. Innovation Valley przetestuje również nowe modele zrównoważonej mobilności, wykorzystujące wyłącznie pojazdy elektryczne, samojezdne i współdzielone.

 


Blue Loop Energia: Tutaj innowacje są wykorzystywane do wspierania gospodarki o obiegu zamkniętym.

 

Dzielnica Energia łączy zakład przetwarzania odpadów na energię o powierzchni ponad 250 000 metrów kwadratowych z eksperymentalnym ośrodkiem rolniczym o powierzchni około 300 000 metrów kwadratowych, tworząc unikalny model współczesnej infrastruktury, która jest zintegrowana z krajobrazem i dynamiką miejską oraz ma na celu zminimalizowanie emisji do środowiska.

 


Chińska tradycja na włoskim tle.


Wszystkie zdjęcia: © Studio Pininfarina Architecture
www.pininfarina.it

Przekład tekstu: Barbara Jahn

Co Włochy robią w Chinach?
Powrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024