EXPO XXI Warszawa
28 & 29 maja 2025

A@W Newsletter

Elastyczna przestrzeń do pracy

4 października 2023

W niemiecko-szwajcarskim mieście Grenzach-Wyhlen niedaleko Bazylei, biuro architektoniczne Christ & Gantenbein zaprojektowało nowy budynek biurowy dla firmy farmaceutycznej Roche, którego koncepcja pozwala na maksymalną elastyczność we wnętrzu.

 

Miesiące pandemii przyniosły wiele głębokich zmian w bardzo krótkim czasie, nie tylko dla całego społeczeństwa, ale także dla firm. Dziś praca przy komputerze może być wykonywana praktycznie wszędzie, w tym w domowym biurze lub w ulubionej kawiarni. I odwrotnie, te hybrydowe światy pracy mają również wpływ na projektowanie przestrzeni biurowej, gdzie firmy muszą reagować na zmieniający się tryb pracy. Ważnym słowem kluczowym jest tutaj elastyczność. Przestrzenie biurowe muszą być w stanie dostosować się do rodzaju wykonywanej pracy, zapewniać przestrzeń do kreatywnej działalności lub prywatności w celu koncentracji i, co nie mniej ważne, mieć wysoką wartość identyfikacyjną. Muszą nie tylko umożliwiać pracę, ale także sprawiać, że ludzie chcą pracować. To kreacja biura przedstawiona jako wielofunkcyjne miejsce, które pasuje do nowego stylu życia zawodowego.

 


"Piazza", przestrzeń ogólna pomiędzy salami konferencyjnymi.

 

Budynek przemysłowy


Wszystkie te względy, pytania i obserwacje odegrały ważną rolę w planowaniu nowego budynku biurowego. Klient chciał przemyśleć dzisiejszy sposób, w jaki ludzie współpracują w nowych biurach i uczynić firmę bardziej elastyczną. Nowatorski budynek miał być niczym innym jak początkiem kolejnego rozdziału w historii firmy, dlatego od samego początku nadano mu nazwę "FRITZ", jako przypomnienie założyciela Roche, Fritza Hoffmanna. Budynek wysoki na 23 m, pięć kondygnacji o powierzchni 50 × 36 m, początkowo wydaje się bardzo zwarty. Uderzające ścięte narożniki mogą być interpretowane jako odniesienie do postmodernizmu, ale są subtelną aluzją do logo firmy. Ścisła ortogonalność w kompozycji elewacji, która sprawia, że widoczne są wzmocnienia konstrukcyjne, oraz zredukowana mieszanka materiałów z aluminium i szkła, mają na celu stworzenie wizerunku przemysłowego "Palazzo".

 


Północna fasada i nowy główny obszar dostępu do kampusu Roche Pharma AG w Grenzach-Wyhlen.

 


Recepcja na parterze (po prawej) i bar FRITZ (po lewej).

 

Biuro jako miasto


Główne punkty dostępu znajdują się w czterech rogach, które wraz z kilkoma kolumnami tworzą pierścień podtrzymujący efektowne kasetonowe sufity. W ten sposób powierzchnie podłóg mogą pozostać całkowicie wolne od podpór, a tym samym stać się hojną, niehierarchiczną przestrzenią wewnętrzną, która pozostawia otwartą każdą możliwą konfigurację projektu przestrzennego. Cały parter służy jako foyer, następnie dwupiętrowe audytorium, a na końcu piętra biurowe. Ich koncepcja ma być tak ponadczasowa, jak to tylko możliwe, jako otwarta przestrzeń, jednocześnie spełniając różne wymagania nowoczesnego miejsca pracy i strukturyzując przestrzeń heterogenicznie. Hybrydowe technologie i dynamiczna atmosfera pracy są tak samo częścią koncepcji, jak promowanie wymiany niecyfrowej w zmiennych konfiguracjach pomieszczeń. Budynek składa się z 10 sekcji, tak zwanych 10 Elementów Fritza: laboratorium kreatywne, stacja robocza elastyczna, przestrzeń zwinności, miejsce spotkań i hub ciszy, sky box, krąg leśny, stół społecznościowy, obszar pustynny, obszar mieszkalny i kuchnia. Obejmują one to, co jest potrzebne, czyli miejsca do skoncentrowanej pracy, interakcji społecznej, kreatywnej debaty, miłych chwil, formalnych i nieformalnych spotkań, a także odosobnienia i indywidualnej refleksji. Projektanci trafnie nazywają to "przeplatającą się przestrzenią miejską".

 


4. piętro ze stołem, aneksem kuchennym, kreatywnym laboratorium i centrum spotkań.

 


Widok na sale konferencyjne na 4. piętrze.

 

Materiały z obiecującą przyszłością


Zasady gospodarki o obiegu zamkniętym zostały uwzględnione już w procesie projektowania, zwłaszcza w zakresie wyposażenia wnętrza. Materiały kompozytowe i kleje prawie nie mają tu zastosowania. Wybrano materiały trwałe i nadające się do recyklingu oraz procesy produkcyjne oszczędzające zasoby. Niejednorodne wyposażenie sprawia wrażenie eleganckiego i wysokiej jakości. Ponadto wiele elementów jest wyposażonych w kółka, dzięki czemu można je przestawiać. Wreszcie, ważną częścią strategii zrównoważonego rozwoju jest szczegółowa dokumentacja użytych produktów i materiałów, która umożliwia konserwację, naprawę i recykling przy jak najmniejszych stratach.

 


Laboratoria kreatywne służą jako pokoje spotkań dla poszczególnych zespołów i są wyposażone w ściany magnetyczne, tablice i pinboardy. Składane krzesła przymocowane do ściany i składany stół podkreślają modułowe i różnorodne wykorzystanie przestrzeni.


Wszystkie zdjęcia: © Mark Niedermann


Przekład tekstu: Thomas Geuder

 

Elastyczna przestrzeń do pracy
Powrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024