EXPO XXI Warszawa
28 & 29 maja 2025

A@W Newsletter

(Re)tworzenie szkoły

18 września 2024

Renowacja istniejących budynków jest ważnym tematem na całym świecie, ale nie zawsze jest możliwe znalezienie nieruchomości zastępczych do tymczasowego użytku. Ten przykład pokazuje, że sprytne, inteligentne rozwiązania mogą być wykorzystywane nie tylko do odnawiania budynków, gdy są one nadal w użytku, aby były bardziej dostosowane do przyszłości, ale także do ich rozbudowy.

 

 

 

Zegar tyka już bardzo głośno. Zmiany klimatyczne nie pozwalają na żadną zwłokę, najwyższy czas nie tylko przemyśleć, ale i działać. Do 2050 roku roczna emisja gazów cieplarnianych ma zostać zredukowana o 80 do 95 procent w porównaniu z poziomem z 1990 roku. Dlatego ważne jest, aby w energooszczędnych renowacjach nadać priorytet zasadom ekologicznym i ekonomicznym oraz ponownie wykorzystać istniejącą tkankę budowlaną, zachować wartości i zmniejszyć zużycie energii zamiast budować nowe budynki. Tak właśnie stało się w Niederwalgern Comprehensive School w Niemczech, zrealizowanej przez Rubner Holzbau.

 


Metoda „fasada na fasadzie”.


Wciąż jest wiele do zrobienia. Ale wiele można już robić. Na przykład budując jak najwięcej z drewna. Im więcej, tym lepiej, ponieważ jest to uważane za aktywną ochronę środowiska i znaczący wkład w realizację celów ochrony klimatu. Każdy metr sześcienny użytego drewna magazynuje węgiel z jednej tony CO2, a także zastępuje CO2 z przeważnie energochłonnych, nieodnawialnych materiałów budowlanych, które w przeciwnym razie zostałyby użyte.

 


Szkoła podstawowa przed remontem ze starą betonową fasadą szkieletową z lat 70-tych.

 

Zrównoważony rozwój oznacza również ochronę i optymalizację istniejących budynków. Niezależnie od tego, czy jest to budownictwo przemysłowe czy komercyjne, każda profesjonalnie przeprowadzona renowacja budynku opłaca się w dłuższej perspektywie. Na przykład w Niemczech około jedna trzecia całkowitego zapotrzebowania na energię jest wykorzystywana do klimatyzacji termicznej budynków. Zapotrzebowanie na ogrzewanie jest wysokie i często nieefektywnie zaspokajane. Energooszczędna renowacja oferuje znaczne oszczędności kosztów dzięki zoptymalizowanej izolacji i przedłuża użytkowanie istniejących budynków. Zwiększony komfort życia lub pracy i związana z tym wyższa akceptacja użytkowników opłacają się zatem bezpośrednio operatorowi lub inwestorowi.

 


Elementy fasady zostały dostarczone w stanie gotowym do montażu na miejscu.


Powodem zlecenia firmie Rubner była wzorowa, udana realizacja energooszczędnej renowacji szkoły powszechnej w Wetter w 2015 roku. Nowy kontrakt w Niederwalgern obejmował kompletną przegrodę zewnętrzną dla dwóch czterokondygnacyjnych, starzejących się betonowych budynków szkieletowych z lat 70-tych. Oprócz modernizacji wizualnej, rozbudowy o centrum medialne, dodatkową kondygnację i odnowienie technologii budowlanej, głównym celem było znaczne zmniejszenie zużycia energii dzięki komponentom kompatybilnym z domami pasywnymi do poziomu poniżej wymogów prawnych.

 

 


Nowa fasada została umieszczona na oddzielnych  fundamentach przed istniejącą elewacją.


Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze firmy Rubner był wymóg realizacji projektu w godzinach lekcyjnych. Prace powodujące hałas i wibracje, które miały miejsce w godzinach szkolnych, mogły odbywać się tylko podczas przerw. Zostało to zagwarantowane dzięki wypróbowanej i przetestowanej prefabrykacji wszystkich elementów konstrukcyjnych w fabryce. Stałe przeszklenia i okna zostały zintegrowane z elementami fasady w warunkach warsztatowych w fabryce. Zaleta: najwyższy możliwy stopień prefabrykacji, w tym montaż CNC i integracja usług budowlanych w optymalnych warunkach klimatycznych i technicznych, szybki i precyzyjny montaż na placu budowy oraz natychmiastowa ochrona przed warunkami atmosferycznymi.

 

 


Budynek może zostać przebudowany i odnowiony bez przerywania działalności.


Metoda ta wywołała spore poruszenie: Stare żelbetowe belki elewacyjne zostały wcześniej zdemontowane na miejscu, a aluminiowe okna, które zostały przesunięte do wewnątrz, zostały usunięte dopiero po zainstalowaniu nowych elementów elewacji. Nowe fasady stoją na własnych fundamentach przed istniejącym budynkiem i zostały do nich zakotwiczone w celu przeniesienia obciążeń pionowych. Aby przejąć obciążenia poziome, na istniejących żelbetowych podporach zamontowano dodatkowe wsporniki z drewna klejonego, które zostały wykorzystane do przejęcia tolerancji do siedmiu centymetrów. W przypadku tylnej wentylowanej fasady, element ścienny został zaprojektowany jako drewniana konstrukcja szkieletowa z różnymi nadbudowami. Na przykład ze względów konstrukcyjnych dźwigar skrzynkowy zintegrowany z elementami ściennymi został obłożony z obu stron płytami OSB.

 


Nowa fasada szkoły podstawowej jest nie tylko bardzo atrakcyjna, ale także odpowiednia dla domów/budynków pasywnych.

 

Duże szklane fasady zostały zintegrowane jako elementy słupowo-ryglowe. Dzięki wartości współczynnika przenikania ciepła Ucw wynoszącej 0,8 W/m²K, fasada słupowo-ryglowa spełnia wysokie wymagania dotyczące izolacji termicznej w odniesieniu do domów pasywnych. Elektrycznie sterowane żaluzje zewnętrzne, które są zintegrowane z elementami fasady, zapewniają ochronę cieplną w lecie i zaciemniają pomieszczenia. Specjaliści od konstrukcji drewnianych z firmy Rubner w Augsburgu opracowali koncepcję produkcji i montażu w porozumieniu z projektantami, byli odpowiedzialni za produkcję, transport wszystkich elementów konstrukcyjnych przy użyciu zaledwie trzynastu ciężarówek oraz montaż kompletnej powłoki budynku. Projekt pod każdym względem wzorcowy.


Przekład tekstu:
 Barbara Jahn
 

 

Wszystkie zdjęcia: © Rubner / www.krall-photographie.de


(Re)tworzenie szkoły
Powrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024