EXPO XXI Warszawa
28 & 29 maja 2025

A@W Newsletter

Płynna harmonia: czy nowoczesność może uzupełniać klasykę?

12 grudnia 2024

Profesjonaliści od wnętrz i ich klienci są coraz bardziej świadomi swojego śladu węglowego, a jednocześnie pragną tworzyć imponujące projekty. Dlatego zachowanie istniejących elementów i dodanie nowych funkcji jest obecnie w pełni zgodne z trendami.

 

 

 


Faern Arosa Altein został zaprojektowany jako towarzyska przystań dla gości hotelowych powracających po intensywnym dniu spędzonym w górach.
© 
Romain Ricard

 

Współczesne wnętrza często łączą stare z nowym, tworząc płynne połączenie odrestaurowanych elementów i nowoczesnego designu. Dobrym przykładem jest hotel Faern Arosa Altein w Szwajcarii, który ucieleśnia tę ideę. Zmodernizowany przez firmę Run For The Hills, hotel zachował oryginalną recepcję, biuro concierge oraz bufet śniadaniowy, a wszystkie bary, restauracje, przestrzenie wspólne i miejsca do odpoczynku zostały zaprojektowane od podstaw. Wnętrza inspirowane alpejskim stylem charakteryzują się teksturowanymi tapicerkami, owczą wełną i przytulnymi fotelami, a elementy takie jak podświetlone kolumny ze szkła ryflowanego oraz mosiężne akcenty dodają nowoczesnego, miejskiego charakteru. Od inspirowanego stylem Wesa Andersona drewnianego biurka recepcyjnego, wnętrze podkreśla dziedzictwo hotelu i jego lokalizację, tworząc jego nowy rozdział z paletą kolorów obejmującą zielenie lasu, naturalne marmury i opalane drewno.

 


OWO pokazuje niesamowity kawałek brytyjskiej historii, wzbogacając współczesną londyńską scenę hotelową poprzez współczesne wzory i elementy wyposażenia, które podkreślają charakter budynku.
© EPR Architects / Raffles London / The Office of Thierry Despont

  

Hotel Raffles w OWO powstał latem ubiegłego roku, stając się imponującą osobistością w londyńskim Whitehall, przekształcając ikoniczny Old War Office w oazę współczesnego luksusu i wyrafinowania. Z korzeniami sięgającymi 1906 roku, ten historyczny budynek szczyci się bogatą tkaniną historii królewskiej i politycznej. Obiekt obejmuje 120 pokoi hotelowych, dziewięć restauracji, trzy bary oraz spa, w tym basen o długości 20 metrów, a także 85 prywatnych rezydencji sygnowanych marką. Renowacje przeprowadziła firma EPR Architects, która dodała nowe piętra i poziomy piwnic, płynnie łącząc nowoczesne udogodnienia z ponadczasowym urokiem. Spersonalizowane dywany, tkaniny i tapety wywołują poczucie ponadczasowej elegancji, podczas gdy wykonane na zamówienie meble dodają szczypty wyrafinowania.

 


Ta wielka struktura przypominająca stos pudełek teraz tworzy przestrzenie sprzyjające bezpośrednim interakcjom.
© Gareth Gardener

 

W Amsterdamie, biuro BDG architecture and design zaprojektowało budynek dla firmy WPP, przekształcając niechcianą modernistyczną strukturę z lat 70 w nowoczesne miejsce pracy sprzyjające innowacjom. Obiekt z miejscami dla 1500 pracowników. W ramach renowacji białe mozaikowe płytki zostały zastąpione szkłem, co pozwoliło na wpuszczenie większej ilości naturalnego światła. Wysokie na osiem metrów lobby i recepcja robią imponujące wrażenie, a dramatyczna klatka schodowa wzmacnia poczucie widocznego mieszania stylów. Poziomy pierwszego i drugiego piętra oferują różnorodne przestrzenie do spotkań, oddzielone szklanymi lub regularnymi ścianami, a odsłonięta betonowa posadzka i widoczne instalacje nadają nowoczesny charakter. Dodatkowo, dach został zagospodarowany jako przestrzenie ogólnodostępne, o różnych wysokościach.

 

W Gironie, na Costa Brava, studio projektowe El Equipo Creativo zakończyło projekt wnętrz Pałacu Fugit, który przekształcono z nieużywanego gmachu z XVIII wieku w nowoczesne miejsce. El Equipo Creativo w swojej pracy łączy dwie różne strony miasta: Barri Vell, czyli stare miasto z kamiennymi fasadami, ukrytymi zaułkami, portykami i murami, oraz kolorowe elementy domów wzdłuż rzeki Onyar, ozdobione nowoczesną sztuką i ręcznie robionymi przedmiotami. Obie te części zostały zaadaptowane do nowoczesnej przestrzeni hotelowej przez biuro architektoniczne Isern Associats z Barcelony.

 


Na łukowatym dziedzińcu, przemianowanym na „La Placeta”, znajduje się recepcja, restauracja i bar, do których prowadzą oryginalne schody pałacu.
© Salva Lopez

 

 
Projektanci WeWantMore nawiązują do piwa, kąpieli i belgijskiego dziedzictwa piwnego w projekcie współczesnego spa.
© WeWantMore


Belgijskie studio projektowe WeWantMore odpowiadało za wystrój wnętrz, branding, a nawet nazwę spa Bath & Barley mieszczącego się w pięknej sklepionej piwnicy w centrum Brukseli. Zainspirowana belgijskim dziedzictwem piwnym paleta materiałów obejmuje zakrzywioną miedzianą instalację inspirowaną starożytnymi miedzianymi kotłami z suszonym jęczmieniem i chmielem zwisającym z sufitu oraz witraże. Odsłonięte ściany, surowy beton i niebieski kamień dopełniają ziemistego charakteru parteru.

 

Niezależnie od tego, czy jest to historyczny budynek, czy XX-wieczna konstrukcja wymagająca odświeżenia, wnikliwy projekt może sprytnie połączyć stare z nowym.

 

Przekład tekstu: Helen Parton

Płynna harmonia: czy nowoczesność może uzupełniać klasykę?
Powrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Sponsorzy

Media 2024

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024